SGK'nın Genç Kızlara Evlilik Çeyiz Desteği Unutuluyor! Almayanlar 5 Yıl İçinde Başvurabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) evlenecek olan genç kızlara çeyiz yardımı sağlıyor.

SGK'nın Genç Kızlara Evlilik Çeyiz Desteği Unutuluyor! Almayanlar 5 Yıl İçinde Başvurabilirsiniz
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) evlenecek olan genç kızlara çeyiz yardımı sağlıyor. Özel durumda olan genç kızlara sağlanan çeyiz yardımında yapılan ödemeler toplu şekilde ödeniyor. Eğer hak sahipleri bilmediklerinden dolayı bu yardım için başvuruda bulunmamışlarsa geriye dönük 5 yıllık süre zarfında ödemeler için başvuruda bulunabilirler. Peki SGK tarafından sağlanan çeyiz yardımı nedir, kimlere ödenir? İşte bilinmesi gerekenler.

SGK ÇEYİZ YARDIMI NEDİR, KİMLERE ÖDENİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan en önemli haklardan bir tanesi bilindiği üzere dul ve yetim maaşları. Sigortalı olarak çalışırken belli bir süre prim ödemiş, gün şartını sağlamış kişilerin vefatı durumunda geride kalan ailesi bu çalışanın maaşını alabilirler. Ödemeler kişinin eşi ve çocuklarına yapılır. Kız çocukları evlilik sürecine gelene kadar babalarının maaşlarını alabilirken erkek çocukları için yaş sınırı 25'tir.  Annesinden veya babasından yetim maaşı alan bir genç kız, evlenmeye karar verdiğinde bu maaşı kesilir. Ancak SGK bu dönemde yazılı başvuru yapılması durumunda çeyiz parası öder.

Çeyiz parası ödemeleri, genç kızın yetim maaşının kesilecek olması dolayısıyla ödenir. Ödemeler yetim maaşı olarak tutarın 24 katı kadar ödenir. Örneğin genç kız ailesinden her ayı düzenli olarak 1000 TL maaş alırken evlenmeye karar verirse SGK toplu halde 24.000 TL çeyiz yardım parası ödemesi yapar. Bu ödemeleri almak için SGK'ya yazılı başvuruda bulunmak gerekiyor. Çeyiz yardım parası doğrudan, otomatik olarak ödenmez.

Çeyiz yardım parası alma hakkı bulunan vatandaşların bilmeleri gereken en önemli husus ise geriye dönük başvuru hakkı. Geçmiş dönemde yetim maaşı alırken evlenen ancak çeyiz yardım parası almayan vatandaşlar geriye dönük 5 yıllık süreç için başvuruda bulunabilirler. Başvuru işlemleri SGK İl Müdürlüklerine yazılı dilekçe ile yapılır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)