SGK'nın Sağladığı 5 Destek! Cenaze, Çeyiz, İzin Parası, Dul ve Yetim Maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemelerin bazıları işsiz kalanlara ödenirken kurumun çoğu ödemesi çalışanlar için. Ancak çalışanlar destek ödemelerinden haberdar olmadıklarından bu destek ödemelerinden faydalanamayabiliyorlar. SGK'nın çeşitli alanlarda sağladığı destekler haberimizde.

SGK'nın Sağladığı 5 Destek! Cenaze, Çeyiz, İzin Parası, Dul ve Yetim Maaşı
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağladığı destek ödemeleri çalışanların haklarının korunmasını amaçlıyor. SGK'ya prim ödemiş olan vatandaşlar için çeşitli destekler sunan SGK, hastalık durumlarında, vefat durumlarında, doğum sürecinde, öncesinde ve sonrasında destek sağlıyor.

SGK'nın sağladığı destekler arasında yer alan bu desteklerin nasıl alınacağını ve başvuruların nasıl, nereye olacağını aktarıyoruz.

SGK'NIN SAĞLADIĞI VATANDAŞLARIN ALMADIĞI 5 DESTEK

Çalışanlar ve SGK primi ödemiş olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan çok sayda destek ödemesini alabilirler. Çalışanların hasta olması durumunda, doğum yapması durumunda, yaşlılık veya çalışamayacak durumda olması, emekli olamayacak durumunda olması bazı desteklerin alınması hakkını doğurur.Hasta Olanlar için

SGK çalışmaya devam ederken hasta olanlara iş görememezlik diğer adıyla rapor parası sağlar. SGK'nın kişilerin maaşlarına göre yapmış olduğu ödemelerde sağlık kurulundan rapor alınması gerekir. Hastalığın ilk günü dışında kalan diğer tüm günler için günlük rapor ödemesi alınabilir.

Yakını Vefat Edenler için

Çalışma hayatında yer alan yada bir dönem SGK primi ödemiş olanlar ile emekliler vefat etmeleri durumunda yakınlarına cenaze yardımı ödenir. Koşulsuz yapılan ödemeler için SGK İl Müdürlüklerine cenaze yardımı için başvuru yapılması gerek. Ödemeler ilk olarak eş ve çocuklara yapılır. Eğer kişinin eşi veya çocukları yoksa anne ve babası ile kardeşleri bu ödeneği alabilirler. 947 TL ödeme yapılır.

Dul Maaşı - Yetim Aylığı

SGK yine çalışanların belli bir tutarda prim ödemiş olmaları durumunda ve emeklilerin vefatında yakınlarına maaş bağlar. Geride kalanlara bağlanan maaşlar otomatik bağlanmaz. Kişilerin SGK İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları gerekiyor. Dul maaşı eşe ödenirken yetim aylığı bekar ve evlenmemiş kız çocuklarına ödenir. Erkek çocukları ise öğrenim görüyor olmaları durumunda 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilirler.

Çeyiz Parası Ödemesi

Çeyiz parası ödemesi de SGK desteklerinden birisidir. Çeyiz parası ödemesi yetim maaşı alan bir genç kızın evlenmeye karar vermesi durumunda ödenir. Evleneceği için yetim maaşı kesilecek olan genç kıza SGK çeyiz parası öder. Ödemeler alınmakta olan yetim maaşını 24 katı kadar toplu ve peşin ödenir. Çeyiz maaşı için SGK'ya başvuru yapılması şart.

Prim Ödeyip Emekli Olamayanlar

SGK'ya yıllarca prim ödeyip emekli olamayanlar gerekli koşulların sağlanması durumunda ödemiş oldukları primleri geri iade alabilirler. Kadınlarda 20 yıl erkeklerde 25 yıl şartının olduğu toplu para ödemelerinde ayrıca yaş ve gün şartının sağlanması prim şartının eksik olması durumunda toplu para ödenir.
Yorumlar (0)