Sıfır Araç Satışında 10 Yılın Şubat Rekoru Kırıldı

Covid-19 salgın sürecinin ekonomik olarak en çok etkilediği alanlardan biri otomotiv piyasası oldu.

Sıfır Araç Satışında 10 Yılın Şubat Rekoru Kırıldı
Covid-19 salgın sürecinin ekonomik olarak en çok etkilediği alanlardan biri otomotiv piyasası oldu. 2020 yılında kendini gösteren ekonomik krizin etkisi ile sıfır araç piyasasında yaşanan düşüşler son buldu. Şubat ayı verilerine göre satışı gerçekleştirilen sıfır araç sayısı ile son 10 yılın rekoru kırıldı. Şubat ayında çoğunluğu binek araç olmakla beraber toplam 58 bin 504 araç satışı gerçekleşti.

Covid-19 salgın sürecinin sonuna yaklaşılması ve Türkiye’de uygulanan para politikalarında yaşanan değişikliklerin etkisi ile son dönemde döviz kurlarınki gerileme sıfır araç piyasasında hareketlilik yarattı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 2020 yılının kasım ayından bu yana uyguladığı para politikaları döviz kurlarında gerileme yaratırken, son dönemlerde sıfır faiz ile araç satışlarının yapılması ve otomotiv sektöründeki kampanyalar da sıfır araç satışlarının yükselmesi üzerinde etkili oldu. Türkiye’de şubat ayında 44 bin 749 tanesi binek araç olmak üzere toplam 58 bin 504 tane sıfır araç satışı gerçekleşti. Sıfır araç satışlarındaki bu oran son 10 yıl içinde şubat ayında kaydedilmiş en yüksek rakam oldu.

Ticari Araç Satışları Da Yükselişe Geçti

Şubat ayında döviz kurların yaşanan gerileme ve sıfır faizli araç satışlarının gerçekleşmesi ile beraber binek araçlar da olduğu gibi ticari araç satışlarında da yükselişler kaydedildi. Bu dönemde kargo sektörüne olan talebin yükselmesinin de etkisi ile ticari araç satışlarında da ciddi artış meydana geldi. Özellikle gıda ve lojistik alanında ticari araç talebi yükselişe geçti.

İkinci El Araç Piyasasında Hareketlilik Bekleniyor

Şubat ayında sıfır araç satışlarının yükselmesinin yanı sıra normalleşme adımlarının atılmaya başlaması ile beraber ikinci el araç piyasasında da yükseliş beklenmeye başladı. İkinci el araç piyasası yetkililer bahar aylarında fiyatların yükselmesini bekliyor.
Yorumlar (0)