Sıfır Atık Projesi İle 17 Milyon Lira Kazanç

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, su tasarrufu sağlama, sera gazı salınımını önleme, enerji ve hammadde tasarrufu üzerinde çalışmaları ile Türkiye’nin en büyük çevre hareketi haline gelen sıfır atık projesini Twitter hesabı üzerinden yaptığı afiş paylaşımı ile anlattı.

Sıfır Atık Projesi İle 17 Milyon Lira Kazanç
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, su tasarrufu sağlama, sera gazı salınımını önleme, enerji ve hammadde tasarrufu üzerinde çalışmaları ile Türkiye’nin en büyük çevre hareketi haline gelen sıfır atık projesini Twitter hesabı üzerinden yaptığı afiş paylaşımı ile anlattı. Projenin 345 milyon metreküp su tasarrufu ve 17 milyon lira kazanç sağladığı gibi maddelere yer veren Kurum, sıfır atık projesi bünyesinde 2023 yılında gerçekleştirmesi planlanan hedeflere de dikkat çekti. Kurum, paylaşımında ”Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde hayata geçirdiğimiz Türkiye’nin en büyük çevre hareketi Sıfır Atık ile 2023 hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz” cümlelerine yer verirken “Dünya Ortak Evimiz” hastagini kullandı.

17 Milyon Lira Kazanç Sağlandı

Kurum’un paylaşımı ile projenin 345 milyon metreküp su tasarrufu, 315 milyon kilowatt saat enerji tasarrufu, 2 milyar ton sera gazı salınımı ile 54 milyon varil petrol ile 397 milyon ton hammadde tasarruf edildiğini ortaya koydu. Kurum, sağlanan tasarrufların ekonomiye ve doğal çevreye büyük bir olumlu etki yarattığını söyledi. Projenin ekonomiye 17 milyon liralık kazanç sağladığını da belirtti.

Mavi bayraklı plaj sayısının 486’ya çıkarıldığını söyleyen Kurum, deniz kirliliğini önleyecek ve su kaynaklarımızı koruyacak çalışmaların sürdürüldüğüne dikkat çekti.

Geri Kazanım Hedefleri Yüzde 35’i Gösteriyor

Sağlanan tasarruflar ile beraber proje kapsamında 209 milyon ağaç kurtarılırken, deniz çöpleri ve plastik poşet oranlarında geri dönüşüm oranı yüzde 13’ten yüzde 19 oranına çıkarıldı. Plastik poşet kullanımın önlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini belirten Kurum, 2023 hedefleri arasında geri dönüşüm oranının yüzde 19’dan yüzde 35 seviyesine çıkarmanın yer aldığını açıkladı.

2020 yılında 290 bin plastik atığın oluşmasını engellediklerini söyleyen Kurum, plastik poşet kullanımın da yüzde 75 düşüş yaşandığını grafik ile açıkladı.
Yorumlar (0)