Sıfır Ve İkinci El Otomobillerin Fiyatları El Yakacak Diyen Uzman İsim Net Tarih Verdi!

Geçtiğimiz yıl düşük öaliyetli taşıt kredileri ile rekordan rekora koşan sıfır ve ikinci el otomobil piyasaları bu yıl kendilerini krizin tam ortasında buldular. Artan döviz kurları ile fiyatların ne yöne istikamet değiştireceği kestirilemezken sektörün içerisinden otomobil fiyatlarına zam olup olmayacağına dair değerlendirmeler ardı ardında geldi. 

Sıfır Ve İkinci El Otomobillerin Fiyatları El Yakacak Diyen Uzman İsim Net Tarih Verdi!

2020 yılı Türkiye'de otomobil sektörü için oldukça verimli geçti. Devletin üretimi desteklemesi ve sektörün canlı kalmasını sağlaması adına kamu bankalarından verdiği düşük maliyetli taşıt kredileri hem ikinci el piyasasını hem de sıfır kilometre otomobil piyasasını bir rekordan diğerine doğru koşturdu. Ancak 2021 yılına gelindiğinde artık otomobil sektöründe farklı delişmeler konuşulmaya başlandı. Artan faizler, kaybedilen ekonomik güven ve pandemi belirsizliği ile sıfır ve ikinci el otomobil piyasaları durma noktasına geldi. 

OTOMOBİL FİYATLARI EL YAKACAK!

İkinci el otomobil piyasasına hakim uzman isimler arasında yer alan Toyota Plaza Sonkar Genel Müdürü Aykan Ceylan bir değerlendirme yaparak, “Aslında olaya iki yönlü bakmak gerekiyor. İç piyasada faiz ve döviz kuru sıkıntıları yaşanıyor. Ancak dışarıya baktığımızda da sorunsuz bir sektör bizi karşılamıyor. Orada da çip krizi var ve çoğu firma çoğu fabrikasında üretim yapamıyor. Üstelik Eylül ayına kadar da bu sorunun çözümü olmayacak. Bir tedarik sıkıntısı yaşanacağı aşikar. Bunun üzerine kur artışları da eklenince otomobil fiyatları artacak diyebiliriz. Mayıs ayından itibaren sıfır ve ikinci el otomobillerin fiyatları el yakabilir.” dedi.

SIFIR VE İKİNCİ EL OTOMOBİLLER ZAMLANACAK MI?

Döviz kurlarındaki artışların tam olarak otomobil fiyatlarına şimdilik yansıtılmadığını söyleyen Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin, “Geçtiğimiz dönemde meydana gelen kur artışlarının yalnızca belirli bir kısmını otomotiv üreticileri ve distribütörleri fiyatlara yansıttılar. Hatta bunun için çok büyük de bir mücadele verdiler. Kampanyalar düzenleyerek vatandaşların otomobil alabilmelerine olanak sağladılar. Bu saatten sonra otomobil firmalarının çok da bir hareket alanı kalmadı. Otomobil fiyatlarına zam dolar ve euro kurlarındaki yükselişler ile ÖTV barajına bağlı olacak. Şahsen ben ÖTV zammı gelmediği takdirde ve kurda da büyük bir dalgalanma olmazsa zam beklemiyorum. Ancak döviz kurları artarsa artık üreticilerin zam yapmaktan başka seçenekleri de bulunmuyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan çok sayıda otomobil markası Mayıs ayının girmesi ile internet sitelerinde bulunan fiyatları güncellemeye aldılar. Çoğu kullanıcı ve uzman bu güncellemenin bir zam habercisi olduğunu savunmaya başladılar. Pazartesi gününden itibaren sıfır kilometre otomobillerezam yapılıp yapılmadığı netlik kazanacak. 

İkinci el otomobil pazarında fiyatların son günlerde talep azlığı nedeniyle düşüş göstermesi de sıkıntıya neden oldu. Sektör uzmanları fiyatların artması veya düşmesi değil dengesiz olmasının büyük bir sorun teşkil ettiğini ifade ediyorlar. otomobil fiyatlarına zam geleceğine dair bir beklenti oluştuğunda otomobil sahipleri araçlarını satmak istemiyorlar. Bu da piyasanın daralmasına neden oluyor. 

Yorumlar (2)
Muhammed 2 hafta önce
Bu haberler yaprak kimildamadigi zaman yapilir. Arabasi olan güruh yazdiriuor bu haberleri. Araba alinmaz bu devirde arkadaslar
Mahmut 2 hafta önce
Hükümet ikinci el araçlara neden %200 zam yaptı ve halen yapıyor