EKONOMİ

Sigorta Başlangıcı ve Doğum Borçlanmasıyla Kadınlarda 47 Yaşında Emeklilik

Kadınların emeklilik süreçlerinde doğum borçlanması doğrudan etki ediyor. Emeklilik yaşı için en önemli etmen sigorta başlangıç tarihi eski tarihli olması durumunda ise kadınlar 47, 48 yaşında emeklilik hakkı kazanabiliyorlar. İşte kadınlara 47 yaşında emeklilik hakkı sağlanmasına ilişkin soru ve cevap.

Kadınların emeklilik süreçlerinde doğum borçlanması doğrudan etki ediyor. Emeklilik yaşı için en önemli etmen sigorta başlangıç tarihi eski tarihli olması durumunda ise kadınlar 47, 48 yaşında emeklilik hakkı kazanabiliyorlar. İşte kadınlara 47 yaşında emeklilik hakkı sağlanmasına ilişkin soru ve cevap.

Çalışma hayatına 1999 yılı ve öncesinde dahil olan kadınlar için emeklilik yaşı çok düşük olabiliyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan mevzuat kapsamında, 47 yaşında kim nasıl emekli olur sorusuna örnek teşkil edecek açıklamayı haberimizde paylaşıyoruz. İşte SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu’ya yöneltilen o soru ve verilen yanıt. 

KADINLARDA 47 YAŞINDA EMEKLİLİK

Çalışma hayatında yer alan emeklilik hayal edenler için kritik tarih Eylül 1999. Bu tarihten önce ilk sigortası bulunan kişiler çok erken yaşta emeklilik hakkı elde ediyorlar. Özellikle kadınlarda bu yaş daha düşük olabiliyor. Bu duurmda bulunan bir kadın çalışan ise kendisine ait durumu SGK Uzmanı Ekrem Sarısu’ya yöneltti. 

Kadın çalışan ilk sigorta tarihi ve çalışma hayatına dair diğer durumları bir soru kapsamında SGK Uzmanına aktardı. Kadın çalışan sorusunda “1976 doğumluyum. Sigortam 1990’da başladı. 5960 gün primim bulunuyor. Birisi 1998 doğumlu birisi de 2000 doğumlu iki çocuğum var. Çocuklarımın doğumundan faydalanabilir miyim? Ne zaman emekli olurum?” bilgilerini verdi ve kaç yaşında emekli olabileceğini sordu. 

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu söz konusu çalışan ilk işe giriş tarihi, doğum borçlanması ve prim ödemelerine göre, SGK mevzuatında yer alan detayları aktardı. Sarısu kadın çalışanın sorusuna “Sigorta başlangıcınızın 23 Mayıs 1990 tarihinden sonra olduğunu varsayarsak ve ilk girişinizde adınıza prim ödemesi bulunuyorsa, emekli olmak için 20 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2023’te 47 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Doğumlarınız sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan, doğum sonrasındaki iki yıllık süreler içinde prim ödenmeyen günleri borçlanma hakkınız var. Ancak priminiz yeterli olduğundan bize göre borçlanma yapmanıza gerek yok.” ifadeleri ile yanıt verdi. 

DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR?

SGK’nın kadınlara sağladığı özel haklardan olan doğum borçlanması, kadın çalışanların doğum nedeniyle çalışma hayatından uzak kaldıkları süreçler için geriye dönük prim ödemesi sağlıyor. Sigorta başlangıcından sonra doğum yapan kadınlar, prim eksiklikleri olması durumunda doğum borçlanmasıyla bu eksikliklerini kapatabilirler. Kadın çalışanlar 3 çocuk için doğum borçlanması hakkından faydalanarak 6 yıl yani 2760 gün prim kazanabilirler.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir