Sigorta Borçlarına Yapılandırma ve Vergi Borcu Affı 2020 İçin Yeni Düzenleme Talebi Geldi! Borçlara Af Varmı, Çıktı Mı, Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Ekonomide yaşanan daralma nedeni ile zaten zor günler geçiren vergi mükellefleri bir de üzerine yaşanan korana virüs salgını ve pandemi döneminde ilan edilen zorunlu tedbir kararları sonrası büyük mağduriyet yaşamışlardı.

Sigorta Borçlarına Yapılandırma ve Vergi Borcu Affı 2020 İçin Yeni Düzenleme Talebi Geldi! Borçlara Af Varmı, Çıktı Mı, Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Ekonomide yaşanan daralma nedeni ile zaten zor günler geçiren vergi mükellefleri bir de üzerine yaşanan korana virüs salgını ve pandemi döneminde ilan edilen zorunlu tedbir kararları sonrası büyük mağduriyet yaşamışlardı. Bu dönemde esnaf, küçük işletme ve KOBİ'lere dağıtılan ucuz kredi destek paketlerinden ise vergi ve sigorta borcu olduğu için gerçekten kredi desteğine ihtiyaç duyanlar yararlanamamıştı. Süreçte vergi borcuna af ve sigorta borçlarına yapılandırma talebi gündeme gelirken devletin tahsil edemediği vergi geliri 239,5 milyar rakamına ulaştı. Peki, vergi affı çıkar mı, sigorta borçlarına yapılandırma var mı, vergi borçlarına af çıktı mı, ne zaman yürürlüğe girecek?

Korana virüs salgını nedeni ile büyük bir ekonomik kayıp yaşayan Türkiye'de küçük esnaf ve orta ölçekli işletmeler ile KOBİ'ler sıkıntılı günler geçirmişti. Gerek söz konusu salgın öncesinde ekonomide yaşanan daralma ve dalgalanmalar nedeni ile gerekse de pandemi döneminde yaşanan zorunlu karantina kararları nedeniyle çok sayıda esnaf ve KOBİ ne yazık ki bugün vergi borcu ve sigorta borçları nedeni ile büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. BAKAN BERAT ALBAYRAK'TAN VERGİ BORÇLARINA AF AÇIKLAMASI! Konu hakkında Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya tarafından verilen soru önergesini yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak "İlgili yazı ekinde alınanan Ankara Milletvekili Sayın Mevlüt Karakaya'ya ait 7*31736 esas sayılı soru önergesinde belirtilen hususlara ilişkin olarak, 30 Eylül 2019 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan Yeni Ekonomi Programı (2020-2022) kapsamında gerekli düzenleme ve tedbirler hayata geçirilecektir. Bilgilerini ve gereğini arz ederim" yanıtını vermişti. YEP programında yapılan düzenlemede ise program boyunca yeni bir vergi affı ve yapılandırma yapılmayacağı maddesine yer verilmişti. Yani bu durumda 2022 yılına kadar vergi affı ve yapılandırması yapılması söz konusu olmayacak. KORANA VİRÜS MÜCBİR SEBEP SAYILARAK YENİ BİR VERGİ AFFI VE SİGORTA BORCU YAPILANDIRMA MÜJDESİ VERİLMELİ! Konu hakkında bugün özel bir yazı hazırlayan Sözcü Gazetesi yazarı Nedim Türkmen devletin tahsil edemedeği verginin rekor seviyeye ulaştığını belirterek vergi affından başka çare kalmadığını öne sürdü. KİMLERİN VERGİ BORCU SİLENECEK, KİMLERE BORÇ YAPILANDIRMA İMKANI SUNULACAK?Türkmen çok acil olarak hemen pandemi döneminin mücbir sebep sayılarak vergi affının çıkarılması gerektiğini belirterek yaşanan tahsilat sorunu sonrasında kapsamlı bir vergi affı çıkarılmasını, uzun süredir tahsil edilemeyen ve tahsil edilemeyeceği belirli olan alacakların silinmesini, ödeme güçlükleri de göz önünde bulundurularak ilk 1 yılı ödemesiz dönemli olmak üzere 72 ay vadeli gecikme zammı ve faizlerin silindiği yapılandırma imkanı sunulması gerektiğini belirtti. Emlak365.com


Yorumlar (0)