Sigortalı Çalışmış İşsiz Kalmışlara 10 Ay Boyunca En Az 1420 TL Ödeniyor!

İŞKUR işsizlik maaşı kaç TL oldu? İşsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için talep edilen koşullar neler? Tüm bilinmesi gerekenler ile 2021 yılı işsizlik maaşı.

Sigortalı Çalışmış İşsiz Kalmışlara 10 Ay Boyunca En Az 1420 TL Ödeniyor!
Sigortalı olarak çalışırken işinden olmuş, işsiz kalmış olan vatandaşlar işsizlik fonundan ödenek alabiliyorlar. Çalışma sürelerine göre 6 aydan 10 aya kadar çıkabilen işsizlik maaşı ödemelerinden faydalanmak isteyenlerin ise hem çalışma alanında hemde başvuru sürecinde sağlamaları gereken başvuru şartları bulunuyor.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN

İşsizlik maaşı alabilmek için çalışanların sağlamaları gereken koşullar ana başlıklarıyla sigorta prim şartını sağlamak, işsiz kaldıktan sonra kısa süre içinde başvuru yapmak, işsiz kalmadan önceki süreçte prim ödemiş olmak ve işinden kendi rızası dışında çıkarılmış olmak.

Türkiye İş Kurumu'nun resmi sitesinde yer alan şartlarda; işsizlik maaşı alacak olan vatandaşların sağlamaları gereken ilk koşul kendi rızaları dışında işsiz kalmış olmaları geliyor. İşinden çıkarılan yada iş yerinin iflası gibi elde olmayan nedenlerden işsiz kalanlar işsizlik maaşı alabilirler.

Diğer önemli koşullar ise prim ve hizmet akdi şartları. Öncelikle çalışanların hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmaları gerekiyor. Genel sigortalı olmak koşulunda ise;; çalışanların son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmaları isteniyor.

Başvurular 30 Gün İçinde

Başvuruların erken yapılması da işsizlik maaşı alınması bir diğer koşul. Vatandaşların işsizlik maaş alabilmeleri için e-Devlet, İŞKUR web sitelerinden online yada İŞKUR İş Müdürlüklerinden bizzat başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuruların ise işsiz kaldıktan 30 gün içinde yapılması isteniyor.

10 AY İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİR?

İşsizlik maaşı ödemeleri ödenen işsizlik fonu sürecine göre 6 ay, 8 ay yada 10 ay olarak uygulanır. Bu sürenin nasıl belirleneceğine dair ise tablo şu şekilde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün.

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün.

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün.

ÖDEME TABLOSU

İşsizlik maaşı ödemelerinde ödenecek tutar çalışanın primlerine göre belirlenir. Asgari ücretle çalışan bir vatandaş için ödemeler en az 1420 TL olarak yapılır. Maaşların daha yüksek olması durumunda ise işsizlik maaşı ödemeleri yükselir.Çalışanlar en üst düzeyden prim ödemeleri durumunda işsizlik maaşı en fazla aylık 2 bin 840 TL olarak ödenir. İşsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçmez.
Yorumlar (0)