banner136

Sıkça Konuşuluyor 2000 Yılından Sonra Emekli Olanlara Gerçekten 355 TL İntibak Zammı Var Mı?

Emekli vatandaşların maaşlarına 355 TL'ye varan intibak zammı konusunda basında çok sayıda haber yer almaya başladı. Peki zam haberleri gerçeği yansıtıyor mu? Emeklilere intibak zammı yapılacak mı? Hükümetin veya SGK'nın bu konuda yeni bir çalışması var mı? Tüm detayları ile haberimizde.

Sıkça Konuşuluyor 2000 Yılından Sonra Emekli Olanlara Gerçekten 355 TL İntibak Zammı Var Mı?

Emekli vatandaşların yeni bir zam yapılacağına ilişkin haberler basında son günlerde artmaya başladı. 

Bu haberlerde emekli vatandaşların maaşlarına, aylık maaş tutarına göre yeni bir intibak zammı yapılabileceği ele alınıyor. En yüksek emekli maaşına 355 TL'ye ulaşan oranlarla zam haberlerinin yer aldığı bu iddiaları inceledik. 

EMEKLİLERE İNTİBAK ZAMMI SADECE TALEP AŞAMASINDA

Bilindiği üzere 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlara intibak düzenlemesi yapılmış ve maaşları o dönem 300 TL'ya kadar artmııştı. Bu intibak düzenlemesinin 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için de uygulanması talep edildi. 

Bu düzenleme için davalar açılmış olsa da yargı yolu kapandı. Zira düzenleme için alınan son kararda yargı mercileri TBMM'yi işaret ettiler. Yani intibak düzenlemesi sadece meclise bir kanun teklifi sunulması ve kabul edilmesi durumunda yasalaşacak. 

Basında yer alan ve sıkça dile getirilen intibak zammı iddialarında ise TÜED tarafından dile getirilen intibak düzenlemesi talebi yer alıyor. Türkiye Emekliler Derneği bu alanda bir düzenleme olmasını talep etmiş ve bu konuda çalışma yapılmasını talep etmişti. Ancak bu dönemde ne hükümetin, muhalefet partilerinin ne de SGK'nın önümüzdeki dönemler için bilinen bir çalışması bulunmuyor. 

Özetle önümüzdeki kısa vadede emeklilere yeni zam yapılması beklenmiyor. Beklenen tek zam Ocak ayında maaşlara yansıtılacak olan enflasyon zammı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)