EKONOMİ

Şişen Balon Patladı Mı? Duayen İsimden Şok Edecek Sıfır ve 2. El Araç Fiyatları Açıklaması

Pandemi döneminde araç fiyatları büyük bir hızla yükselmiş, bazı araç modellerinde yaşanan yükseli ile fiyatlar 3 katına ulaşmıştı. Süreçte araba markalarının 2020 yıl sonu kampanyaları ile başlayan fiyat indirimleri normalleşme etkisi ile sertleşti. Peki, 2020 yılında sıfır araba fiyatı ne olur, araç fiyatları yükselecek mi, düşecek mi, ne zaman düşer, araba almanın doğru zamanı mı?

Pandemi döneminde araç fiyatları büyük bir hızla yükselmiş, bazı araç modellerinde yaşanan yükseli ile fiyatlar 3 katına ulaşmıştı. Süreçte araba markalarının 2020 yıl sonu kampanyaları ile başlayan fiyat indirimleri normalleşme etkisi ile sertleşti. Peki, 2020 yılında sıfır araba fiyatı ne olur, araç fiyatları yükselecek mi, düşecek mi, ne zaman düşer, araba almanın doğru zamanı mı?

Araç satış rakamları 2021 yılında yükselen kredi faiz oranları sonrasında son derece sert bir şekilde düşerken yaşanan düşüş araç fiyatlarına da yansıdı. Araç piyasasında galericiler, otomotiv sektörü temsilcileri ve vatandaşlar arasında ise büyük tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. 

Galericiler araç fiyatlarında yüzde 20 oranında düşüş yaşandığını belirtirken vatandaş takip ettiği ilanlarda indirim olmadığını savunurken sektör temsilcileri ise yükselen fiyatların normalleşme ile gerçek değerlerine doğru hareket ettiğini savundu. 

ARAÇ FİYATLARI 2021 YILINDA NE OLUR, İNDİRİM Mİ, ZAM MI GELECEK?

Konu hakkında açıklama yapan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç Ekim ayı itibari ile araç satış rakamlarında düşüş yaşanmaya başlandığına dikkat çekerek Aralık ayında yapılan araç satış rakamının 2016 senesinden bu yana görülen en düşük seviye olduğunu söyledi. Pandeminin hız kesmesi, evden çalışma sistemine geçilmesi ile araç talebinde büyük düşüş yaşanırken yükselen kredi faiz oranları da bu düşüşte pay sahibi oldu. 

Erkoç ikinci el araç fiyat indirimi ve sıfır araç fiyatları tahmini olarak ise “Bunun yanı sıra aralık ayında satışlarda yaşanan bu ciddi düşüş potansiyel alıcıların da beklemede olduğunun bir göstergesi. Şubat ayı itibarıyla bekleyen alıcılar da harekete geçecek, talebin artması araç fiyatlarına da yansıyacaktır. Pandeminin nasıl seyredeceğini öngöremediğimiz için tüm dünyada sıfır araç üretimi ve tedarikinde yaşanabilecek sıkıntılar da ikinci el araç fiyatlarına yansıyacaktır” diyerek önümüzdeki dönemde araç fiyatlarına önümüzdeki dönemde zam gelebileceğini iddia etti. 

ARABA SAHİBİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN KRİTİK UYARI: ŞİMDİ ARABA ALMANIN TAM ZAMANI! 

MASFED Genel Başkanı Erkoç araba satın almak isteyen kişiler için araba fiyatlarının bundan daha aşağıya düşmeyeceğini iddia ederek doğru zamanı olduğunu dile getirirken ilerleyen dönemlerde araç fiyatlarında özellikle de Şubat ayı itibari ile zam gelebileceğini dile getirdi. 

Sosyal medyada paylaşılan satılık araç ilanları son dönemde büyük artış yaşarken bunun en önemli nedeni ise düşen fiyatlar sonrasında yatırım amaçlı yüksek fiyatla araç satın alan kişilerin olduğu iddia ediliyor. Düşük faizli kredi kampanyasından yararlanarak yatırım amaçlı araba satın alan kişiler kredi borçlarını ödemekte zorlanmaya başlayınca satış ilanları yayımlanmaya başladı. 

Özellikle de fiyatlarda yaşanan düşüş eğilimi sonrası araç yatırımı yapan kişiler büyük panik yaşarken oluşan panik dalgası daha fazla zarar etmemek adına satış ilanlarına döndü. Galericiler ise telefonlarının dahi çalmaz hale geldiğini belirterek gelen kişilerin ise araçlarını satmak isteyen kişiler olduğunu dile getirerek sektör olarak son derece zorlu bir süreçten geçtiklerini dile getirdi. 

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. Neden tam zamanı kimse almıyor piyasa geriliyor bunu söyleyen de zarar ediyor çünkü 2 3 ay daha almayın bakalim neler oluyor o arabalar kimlerin elinde patlıyor

  2. Çok beklersiniz düşer diye bu ülkede bir yılda % 237 araç vergisine zam yapılmış hala ikinci el düşer diyorsunuz ÇOOOOKK beklersiniz ..

  3. Takip listemde 45 gündür bekleyen araçların hiçbirinin fiyatı düşmedi…sıfır araçlar heryerde beklemeden alınabilir seviyeye gelmeden düşmeyecek…3 ay daha bekleyin…fırsatçılar az daha düşünsün…

  4. Aldıkları araçların hepsi galericilerin elinde kaldı. Geçen sene 2 – 3 kat kazandıklarına saysınlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir