Son 26 Haftanın En Sert Yükselişi! İslam Memiş'ten Ons Altın İçin 1.900 Dolar, Gram Altın İçin 500 TL Yorumu!

Altın piyasasında oldukça kazançlı bir hafta geride kaldı. Ons altın ABD ekonomisinden gelen verilerle değer kazanırken son 26 haftanın en sert yükselişini kaydetti. Gram altında ise yükseliş dolar kurundan kaynaklı sebeplerle sınırlı olabilir?

Son 26 Haftanın En Sert Yükselişi! İslam Memiş'ten Ons Altın İçin 1.900 Dolar, Gram Altın İçin 500 TL Yorumu!

Altın piyasasında sert yükselişin yaşandığı hafta geride kaldı. Aylardır altın fiyatlarının yükselişine dair bir beklenti vardı. Ancak bu beklenti gerçekleşmeyerek yatırımcılarını zarar ettirmişti. Özellikle ABD Başkanı Joe Biden seçildikten sonra 1,9 trilyon dolarlık teşvik paketini devreye sokması ile altın fiyatlarında yükselme meydana gelmesi beklenmişti ama bu beklenti gerçekleşmemişti. Kripto para piyasalarının yüksek kazanç sunması altın piyasasına olan ilgili adeta dibe çekmişti.

ABD EKONOMİSİNDEN GELEN VERİLER ALTIN FİYATLARINI YÜKSELTTİ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz hafta hükümet harcamalarından dolayı ekonominin aşırı ısınmasına karşı faiz artımına ihtiyaç duyulabileceğini açıklamasının ardından tüm dünya finans piyasaları çalkalandı. Altın fiyatları bu açıklamanın ardından hareketlendi. Çok geçmeden bu açıklama düzeltilse de altına olan ilgi arttı. Buna ek olarak da ABD'de işsizlik oranının artması ve tarım dışı istihdamın Nisan ayında beklentilerin çok altında kalması ile altın fiyatları sert şekilde yükseldi.

GEÇEN HAFTANIN ONS ALTIN VERİLERİ VE YENİ HAFTADA ANALİSTLERİN BEKLENTİLERİ

Ons altın geçtiğimiz hafta içerisinde 1.843 dolar seviyesini gördü. Bu seviyenin ardından ons altında gerile 1.31 dolara kadar oldu ve piyasa haftalık kapanışını bu seviyeden yaptı. Analistler de altın fiyatlarına dair görüşlerini değiştirmek zorunda kaldılar. 1.840 doların ons altın için direnç olduğunu söyleyen analistler destek seviyesini ise 1.823 dolar olarak açıkladılar. Yeni haftada ons altın fiyatının bu seviyelere göre değişiklik göstereceği bildirildi.

İSLAM MEMİŞ ALTIN YORUMU

Altın fiyatlarına dair Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıklamalarda bulundu. İslam Memiş yapmış olduğu değerlendirmesinde, “Yılın ilk çeyreğinde altın piyasasından 178 tonluk bir çıkış oldu. Bunun 85 tonluk kısmı satılarak kripto para piyasalarına giriş yapıldı. Yılın ilk çeyreğinde ülkeler de altın satışı yaptılar. Bu yüksek çıkışlar altın fiyatlarında beklenen yükselişi sürekli erteledi.” dedi.

ALTIN FİYATLARI TAHMİNLERİN ÜZERİNDE ARTABİLİR!

Mayıs ve Haziran ayında altın fiyatlarının yükselişini sürdürmesini beklediğini söyleyen İslam Memiş, “Ons altın Mayıs ve Haziran ayında da yükselecek. Bundan alacağı destek ile gram altının fiyatında da yükselmeler meydana gelecek. Jeopolitik risklerin artması ve kripto para piyasalarının cazibesini kaybetmesi ile altına olan girişler artabilir. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda altın fiyatlarının tahminlerin üzerinde artacağını söyleyebiliriz. Ons altın için 1.900 dolar ve gram altın için ise 500 dolar üzeri çok uzak bir ihtimal olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)