Son Dakika! AK Parti Kanun Teklifi Verdi, Akaryakıt, Tütün ve Alkol Ürünlerinde Teminat Sistemi Geliyor

AK Parti milletvekilleri tarafından imzalanan kanun teklifi meclise sunuldu. Meclise verilen kanun teklifi kapsamında akaryakıt, LPG, tütün mamulleri ve alkollü içecek sektörlerinde teminat sistemi uygulanması ile akaryakıt kaçakçılığıyla mücadeleye ilişkin önemli düzenlemeler yapılacak, kaçakçılığın önlenmesi sağlanacak. AK Parti tarafından meclise verilen son kanun teklifi detayları haberimizde!

Son Dakika! AK Parti Kanun Teklifi Verdi, Akaryakıt, Tütün ve Alkol Ürünlerinde Teminat Sistemi Geliyor
Alkollü içecekler, LPG ve tütün mamulleri sektörlerinde pek çok yeni uygulamayı hayata geçirecek olan kanun teklifi AK Parti milletvekilleri tarafından imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonuna sunuldu. Verilen kanun teklifinin yasalaşması durumunda Türkiyede Akaryakıt, tütün ve alkol ürünlerinde teminatlı döneme geçiş yapılacak.

Yeni kanun teklifi kapsamında akaryakıt kaçakçılığı ile mücadeleye ilişkin düzenlemeler yapılırken LPG, akaryakıt, alkollü içecekler ve tütün mamulleri sektörlerinde teminat sistemi uygulanacak.

TÜM AKARYAKIT ÜRÜNLERİ, TÜTÜN VE ALKOL ÜRÜNLERİNDE İLK KEZ TEMİNATLI UYGULAMAYA GEÇİLECEK! 

AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifinin meclisten geçmesi halinde Türkiye'de tüm akaryakıt ürünlerinde hem tütün ve alkol ürünlerinde ilk defa teminatlı uygulamaya geçilecek. Kanun teklifi kapsamında ilk kez yapılacak olan tesisler ile hali hazırda sürdürenlerle ilgili ilk defa yapacaklardan 10 milyon lira teminat alınacak.

Bu alanda işini sürdürenlerden ise 100 milyon liraya kadar geçmiş yıl cirosunun yüzde birine kadar kadar hesaplanan tutar üzerinden teminat alınacak. Kanun yürürlüğe girdikten sonra belirlenen teminatını yatırmayan ancak bu alanda hizmet vermeye devam edene şirket, kişi ve kurumlara en az 25 bin liradan başlayan tutarda ceza yazılırken bu ceza 1 milyon liraya kadar yükselebilecek.

Belirlenen teminatın verilmemesi halinde ise bir sonraki evrede faaliyet iznine kısıtlama gibi daha üst düzeyde yaptırım uygulamalarına geçilecek. Mali alanda otomasyon sistemlerine sahte fatura ticaretine yönelik sıkı tedbirler uygulama alınacak.

EPDK tarafından otomasyon sistemi öncelikle otomasyonu kuracak olanların piyasa aktörlerinden ayrılması için lisans almakla yükümlü kılınacak. Kanunun uygulamaya geçmesi ile beraber lisansı olanlar otomasyon kurabilecek, otomasyonu kuran dağıtımcı şirketlerle birlikte sonuçlardan sorumlu tutulacak.

Kanun teklifi meclise sunulurken komisyonda yapılan görüşmelerin ardından meclisin gündemine alınacak ve milletvekilleri tarafından üzerinde görüşmelere başlanacak.
Yorumlar (0)