Son Dakika: AK Parti'den İkinci El Araç Satışı İçin Yeni Kanun Teklifi Geliyor!

Son dönemde özellikle de pandemi ile beraber artan ikinci el araç satışları hakkında AK Parti tarafından yeni kanun teklifi meclise geliyor. Yapılan düzenleme ile 2. el araçlara noter satışı için düzenleme yapılacak, kayıt dışı ekonomi ile mücadele konusunda büyük bir adım atılacak...

Son Dakika: AK Parti'den İkinci El Araç Satışı İçin Yeni Kanun Teklifi Geliyor!
AK Parti tarafından hazırlanan yeni kanun teklifi ile beraber kayıt dışı ekonomi ile mücadelede önemli bir adım atılırken vergi güvenliği de sağlanmış olacak. Yeni düzenleme içerisinde 2. el araç piyasası da yer alacak.

Yapılacak olan düzenleme ile beraber ikinci el araç satışı için noter yolu açılacak. Kanun teklifinin yasalaşması durumunda satış harcı araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden hesaplanacak ve ilk sahibinden noterdeki 2.el satışı sırasında tahsil edilecek.

2. EL ARAÇLARA NOTER SATIŞ YOLU AÇILIYOR! 

Yeni kanun teklifi üzerinde AK Partili kurmaylar tarafından yapılan çalışmalarda sona gelinirken hazırlanan taslak Sabah Gazetesi yazarı Zübeyde Yalçın tarafından yapılan habere göre önümüzdeki hafta meclise sunulacak.

Yeni hazırlanan yasa taslağı içerisinde ikinci el araç satışı için noterlere yetki verilirken kâr payları dağıtımında verginin peşin ödenmesi ve ÖTV'ye tabi ürünlerden teminat alınması gibi ek maddelerde yer alıyor.İKİNCİ EL ARAÇ NOTER SATIŞI İÇİN VERGİ DÜZENLEMESİ: BİNDE 5 ORANINDA VERGİ ALINACAK! 

Yapılacak olan düzenleme kapsamında 2.el araçlar için noterler üzerinden yapılacak olan alım satım işlemlerinde satış bedeli üzerinden binde 5 oranında vergi tahsil edilecek. Kanun teklifinin yasalaşması durumunda belirlenen bu harç tutarı, araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden alınacak.Noter tarafından satışı yapılan araca ait harç tutarı aracın satışını gerçekleştiren ilk sahibi tarafından noterdeki ikinci el satışı işlemi sırasında peşin olarak ödenecek. Belirlenen binde 5 oranına göre satmış olduğu aracının değeri 100 bin lira olan bir araç sahibi 500 lira harç öderken, 200 bin lira değeri olan araç için sahibinin ödeyeceği harç tutarı ise bin lira olarak gerçekleşecek.

Kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve vergi güvenliği kapsamında faturanın, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren en geç 7 gün içinde kesilmesi zorunluluğu getirilecek. Yine geriye dönük teşvik ödemesi yapılmaması da kanun teklifi ile meclise taşınacak önemli maddeler arasında yer aldı.
Yorumlar (0)