SON DAKİKA! Bakan Albayrak Açıkladı: İkinci El Araç Fiyatlarına Devlet Müdahalesi Kapıda! 2.El Araba Fiyatı Ne Zaman Düşecek, Düşer Mi?

İkinci el araç piyasası baş döndüren fiyat artışı ile çıkışını devam ederken beklenen indirim müjdesi bir türlü gelmedi.

SON DAKİKA! Bakan Albayrak Açıkladı: İkinci El Araç Fiyatlarına Devlet Müdahalesi Kapıda! 2.El Araba Fiyatı Ne Zaman Düşecek, Düşer Mi?

İkinci el araç piyasası baş döndüren fiyat artışı ile çıkışını devam ederken beklenen indirim müjdesi bir türlü gelmedi. Bazı araç modelleri için fiyat artışı yüzde 100 rakamını bile aşarken ne yazık ki yaşanan yükseliş araç sahibi olmak ve araba satın almak isteyen kişileri zor durumda bıraktı. Yaşanan yükseliş ve vatandaşın şikayetleri sonrası ikinci el araç fiyatları Ankara'nın da gündemine geldi. Yaşanan süreçte hükümet 2.el araç ithalatı da olmak üzere 2.el araç piyasası için fiyat indirimi sağlayacak bir dizi önlemi masaya getirdi. İkinci el araç ithalatı olacak mı, 2.el araba ithal etmek çözüm olacak mı, ikinci el araba fiyatları düşer mi, düşecek mi, ne zaman düşer?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından AK Partili milletvekillerine ekonomi hakkında özel bir sunum gerçekleştirdi. Özellikle de son dönemde dolar, euro kuru ve altın fiyatlarında yaşanan yükseliş kadar vatandaş ikinci el araba fiyatlarında da yaşanan yükselişten şikayetçi olurken Bakan Albayrak konu hakkında müdahale açıklamasında bulundu. İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRMEK İÇİN 2.EL ARABA İTHALATI MI YAPILACAK? 2.EL ARAÇ İTHAL ETMEK ÇÖZÜM OLACAK MI?Şu anda piyasada sıfır araç stok sorunu yaşandığı için ilk olarak sıfır araç fiyatları ve sonrasında 2.el araba fiyatları rekor üstüne rekor kırmıştı. Süreçte pek çok kişi ikinci el araç ithalatı talep ederken Sabah Gazetesi yazarı Ufuk Sandık bir yaşın altındaki ikincil el araçların ithalat kapsamına alınması da dahil olmak üzere bir dizi önlem üzerinde çalışıldığı duyuruldu. İkinci el araç ithalatı ile beraber piyasada araç bolluğunun oluşması ve yaşanan artış ile beraber fiyatlarda indirim yapılması bekleniyor. Piyasada vatandaşlar acil olarak 2.el araç ithalatı yapılması yönünde yoğun baskı oluştururken galericiler ise yapılacak araç ithalatının piyasada fiyatların düşmesi için belirgin bir etkisi olmayacağını savunuyor. 

Yaşanan gelişmeleri takip etmek için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK'TAN İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINA MÜDAHALE AÇIKLAMASI GELDİ! AK Parti kurmaylarına özel bir ekonomi sunumu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sunum sonrası milletvekillerinden gelen talepleri dinledi. Ekonomi yönetimi olarak dolar kuruna müdahale etmeyi planlamadıklarını belirten Bakan Albayrak gelen ikinci el araç fiyatı sorusunu da yanıtladı.Bakan Albayrak korona virüs nedeniyle üretimin azaldığını, bunun da araç fiyatlarını yükselttiğini belirterek araç üretiminde normalleşme sürecinin başlaması ile beraber fiyatların da düşüşe geçeceğini söyledi. Sıfır araç üretiminde yaşanan artışa rağmen beklenen düşüşün yaşanmaması halinde ise Bakan Albayrak yeni bazı önlemleri devreye almak için de planlarının hazır olduğunu söyledi. İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, 2.EL ARABA FİYATI NE ZAMAN DÜŞECEK?Daha önce de Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan benzer açıklamaları destekleyecek türde açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamalar araba sahibi olmak isteyen kişilere umut ışığı oldu. Otomotiv sektörü temsilcileri ekonomide yaşanan dalgalanma, Dolar ve Euro kurunda yaşanan yükseliş ile otomotiv üretimindeki sorunlar çözülmeden fiyat indirimi olmayacağını beyan ederken araç fiyatlarında en erken normalleşme yani indirimin 2021 yılının birinci yarısının sonunda yaşanabileceğini dile getiriyorlar. Emlak365.com


Yorumlar (0)