Son Dakika: Bakan Elvan'dan Kredi Faiz İndirimi Bekleyenleri Üzecek Açıklama Geldi!

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Türkiye'nin 2020 yılı bütçe açığı rakamını açıkladı. 2021 yılı bütçe hedefi, ekonomik istikrar, enflasyonla mücadele konularında da açıklamalarda bulunan Bakan Elvan kararlılık vurgusu yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Türkiye'nin 2020 yılı bütçe açığı rakamını açıkladı. 2021 yılı bütçe hedefi, ekonomik istikrar, enflasyonla mücadele konularında da açıklamalarda bulunan Bakan Elvan kararlılık vurgusu yaptı.

2020 yılı bütçe açığı rakamlarını kamuoyu ile paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 2021 yılı için ekonomik istikrar ve kararlı mücadele vurgusunu yeniledi. 

TÜRKİYE’DE BÜTÇE 2020 YILINDA KAÇ TL AÇIK VERDİ?

Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan “2020 yılı bütçe açığımız, hedeflenen 239,2 milyar liranın altında 172,7 milyar lira olarak gerçekleşti ve 66,5 milyar lira tasarruf sağladık” sözleri ile Türkiye’de 2020 yılı bütçe açığı rakamını 172,7 milyar lira olarak açıkladı. 

Hedeflenen bütçe açığının 239,2 milyar TL olduğunu belirten Bakan Elvan alınan tedbirler kapsamında 66,5 milyar TL tasarruf elde ettiklerini belirterek “Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikaları devam edecek” sözleri ile bir kere daha mali disiplin vurgusunda bulundu. 

2021 YILI BÜTÇE AÇIĞI HEDEFİ KAÇ TL?

Bakan Elvan 2021 yılı hedeflerini de açıklayarak “2021 yılı bütçesini iyileştirecek kalıcı tedbirler alıyoruz. Bu çerçevede, 2021 yılı bütçe açığını %3,5 olarak hedefliyoruz. Uygulamayı öngördüğümüz makroekonomik politikalar, dengeli bir talebin ve sürdürülebilir bir büyümenin oluşumunu sağlayacaktır” sözleri ile bütçeyi iyileştirecek kalıcı tedbirleri hayata geçirdiklerini dile getirdi. 

BAKAN ELVAN KREDİ FAİZ İNDİRİMİ BEKLEYENLERİ ÜZDÜ! BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Bakan Elvan tarafından yapılan açıklamada bir kere daha “Salgınla mücadelenin ihtiyaç göstereceği alan dışında, mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz” vurgusu bankalardan yakın tarihte kredi faiz indirimi bekleyen kişileri hayal kırıklığı uğrattı. Enflasyonla mücadele konusunda parasal sıkılaşma politikası devam ederken bu da enflasyon rakamlarında önemli bir düşüş elde edilmeden Merkez Bankası dolayısı ile de bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında bir indirim yapılamayacağı anlamına geliyor. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir