Son Dakika! Bankada Parası Olanlara Müjdeli Haber: 32 Günlük Vadeli TL Mevduat Stopaj İndirimi Uzatıldı

Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından Türk Lirası hesapları daha cazip hale getirmek için uygulamaya alınan Türk Lirası vadeli hesaplara verilen stopaj desteği için uzatma kararı alındığı açıklandı. Alınan karar 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı rakamını nasıl etkileyecek, en yüksek faiz hangi bankada, bankada parası olanlar ne yapmalı?

Son Dakika! Bankada Parası Olanlara Müjdeli Haber: 32 Günlük Vadeli TL Mevduat Stopaj İndirimi Uzatıldı

Türk Lirası banka hesaplarında bulunan mevduatı korumak, yastık altında tutulan paraları bu hesaplara aktarmak ve döviz mevduatı hesapların çözülerek Türk Lirasına geçişi hızlandırmak amacı ile başlatılan stopaj indirimi bir kere daha uzatıldı. 

TL'nin değerini korumak amacı ile başlatılan uygulama hatırlanacağı üzere ilk olarak 2020 yılının Eylül ayında duyurulmuş ve 3 ay devam edeceği ilan edilmişti. 2020 yılının Aralık ayında stopaj indirimi 3 ay daha uzatılmış, son yapılan duyuruda ise Mart 2021 tarihinde söz konusu uygulamanın 2 ay daha devam edilmesine karar verildiği ilan edilmişti. 

STOPAJ İNDİRİMİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklaması ile söz konusu düzenlemenin 2 ay daha uzatılmasına karar verildiği duyuruldu. Yapılan düzenlemenin resmi olarak açıklanması ile beraber Haziran ve Temmuz aylarında da stopaj indirimi devam edecek.Türk Lirası hesapları teşvik etmek amacı ile başlatılan uygulamadan yararlanan kişiler daha düşük stopaj ödedikleri için bankaya yatırmış oldukları paradan daha yüksek faiz geliri elde ediyorlar. 

TL MEVDUAT STOPAJ ORANI LİSTESİ HAZİRAN 2021

Vadesiz ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplar için stopaj oranı Yüzde 15

Vadesiz ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar vadeli hesaplar için indirmli stopaj oranı Yüzde 5

1 yıla kadar vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 12

1 yıla kadar vadeli hesaplarda indirimlmi stopaj oranı yüzde 3

1 yıldan uzun vadeli hesaplarda stopaj oranı yüzde 10

1 yıla kadar vadeli hesaplarda indirimli stopaj oranı yüzde 0

Enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda Yüzde 0

Katılım bankaları için de söz konusu oranlar kar payı için uygulanacak.

EN YÜKSEK FAİZ HANGİ BANKADA?

Stopaj oranlarında yaşanan avantaja ek olarak Merkez Bankası tarafından alınan kararlar ile bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları da yükselirken en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 olarak uygulanırken en yüksek faiz veren banka ise bu oranı uygulayan Odeabank ve Alternatif Bank olmuştu.

Yorumlar (0)