Son Dakika: Borsa İstanbul GM Hakan Atilla İstifa Etti

Görevi bırakmak üzere izne ayrıldığı iddiası ile bir süredir gündemde olan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla görevinden istifa etti.

Son Dakika: Borsa İstanbul GM Hakan Atilla İstifa Etti
Görevi bırakmak üzere izne ayrıldığı iddiası ile bir süredir gündemde olan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla görevinden istifa etti.

BORSA İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ HAKAN ATİLLA İSTİFA ETTİ 

ABD'deki kumpas davasında hapis yatan Halkbank Genel Müdürü Hakan Atilla'yı İstanbul'a geldiğinde havalimanında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak karşılamış, ardından bir süre dinlenen Atilla Borsa İstanbul'un genel müdürlük koltuğuna oturmuştu.

Borsa İstanbul'un genel müdürlük görevinden Hakan Atilla'nın kendi isteği ile istifa ettiği, istifa kararının ise genel müdürlük tarafından resmi olarak kabul edildiği belirtiliyor. Hakan Atilla 26 Şubat Cuma günü izne çıkmış, 26 Mart’taki Borsa İstanbul Genel Kurulu’nda görevi bırakacağı iddiası ile gündeme bomba gibi düşmüştü. Beklenen istifa açıklaması erken geldi.

BORSA İSTANBUL GENEL MÜDÜRÜ HAKAN ATİLLA NEDEN İSTİFA ETTİ?

İstifa haberi beklenmesine rağmen finans piyasası gündemine bomba gibi düşerken konu hakkında haber yapan İngiliz Financial Times “Türkiye Mayıs’ta başlaması beklenen bir dava süreciyle daha karşı karşıya.

New York’ta başlaması beklenen davada Halkbank’ın para aklama, yaptırımı delme ve dolandırıcılık suçlarından yargılanması bekleniyor. ABD’li savcılar İran’ın Halkbank aracılığıyla 20 milyar dolar değerindeki petrol gelirini kullanabildiğini iddia ediyor.

Halkbank’a verilecek ciddi bir ceza Türkiye’deki bankacılık sistemini sarsabilir” sözleri ile ilgili istifanın nedenini Amerika - Türkiye ilişkileri düzeltmek için Türkiye tarafından yapılan bir jest olarak nitelendirildi. Hakan Atilla 2019 yılından bu yana Borsa İstanbul'un genel müdürü olarak görev yapıyordu.

HAKAN ATİLLA KİMDİR, NERELİDİR?

1970 Ankara doğumludur.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunudur.

Halkbank'da Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü'nde Uzman Yardımcısı olarak 1995 senesinde kariyerine başladı.

Çok sayıda görevde Halkbank bünyesinde çalışan Hakan Atilla 2011-2017 yılları arasında Halkbank Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Amerika'da tutuklanana kadar bu görevi sürdürdü. Amerika'da görülen davasının ardından 2019 yılında Türkiye'ye dönüş yaptı ve Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atandı.
Yorumlar (0)