Son Dakika! Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinden Umutlandıran Döviz Kuru Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan piyasalarda yaşanan hareketli sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. Göksel Aşan döviz kurununda oluşan tarihi değer artışının ardından TL'nin eski gücüne ne zaman geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son Dakika! Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinden Umutlandıran Döviz Kuru Açıklaması
Para piyasalarında yaşanan tarihi günün ardından Türk Lirası çok sert değer kaybı yaşadı. Piyasaların son durumuna ilişkin endişeler devam ederken konuya dair umutlandıran açıklama Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinden geldi.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan yapmış olduğu konuşmasında oluşan endişelere dair, yavaş yavaş hareketlilik azalacak ifadelerini kullandı. Döviz kurunun bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin ise Aşan, kısa zaman sonra eski seviyesine döneceğini düşünüyorum diyerek öngörüde bulundu.

OLAĞANÜSTÜ KURUL TOPLANACAK MI?

Piyasalara dair hareketleri değerlendirmek için Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Göksel Aşan, CNN Türk canlı yayınına katıldı. Ekonomi gündemini ve sert hareketlenmeleri ele alan Göksel Aşan en merak edilen konulardan biri olan Para Politikası tarafından olağanüstü bir kurul toplantı olup olmayacağını açıkladı.

Olağanüstü Kurul Yok

Aşan katıldığı canlı yayındaki konuşmasının başında "Para politikası tarafında olağanüstü bir kurul toplamayacak." ifadelerini kullanarak kamuoyunu aydınlattı.

'KISA ZAMANDA CUMA GÜNKÜ SEVİYEYE DÖNECEKTİR'

Canlı yayın değerlendirmelerinde yeni Merkez Bankası Başkanı ve enflasyon oranlarına ilişkin atılacak adımlara yer verdi. Göksel Aşan bu noktada Merkez Bankası Başkanının enflayondaki büyümenin kalıcı bir büyümenin kaçınılmaz olduğunu söylediğini ve bu noktada önümüzdeki dönemde neler yapacağını duyurmuş olduğunu hatırlattı.Hareketlilik Azalacak

Piyasalarda oluşan hareketliliğin azalacağını düşündüğünü ifade eden Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Aşan konuşmasının devamında "Elbette MB başkandaki değişiklik yeni bir politika değişikliğine işaret etmiş olabilir ama süreç içerisinde de gördük sığ hacimle gerçekleşen hareketliliğin azalacağını düşünüyorum. Var olan para politikası gerekliği, neyse oraya doğru yaklaşılacak." ifadelerine yer verdi.

DÖVİZ KURU AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Aşan döviz kurunun geleceğine ilişkin ise "Kısa zamanda Cuma günü olan kur seviyesine geri döneceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

PİYASA İŞLEYİŞİ BOZULMAYACAK SOSYAL MEDYA HABERLERİNE İNANMAYIN

Sosyal medyada gündeme gelen bazı iddialara da yanıt veren Göksel Aşan piyasa işleyişinin bozulmayacağını söyledi. Vatandaşların sosyal medyada yer alan bu tür iddialara karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran Aşan "AK Parti 20 yıllık hizmeti boyunca sosyal devlet anlayışı içinde serbest ekonomi piyasasına bağlı.

2018 yılında ambargo sonrası da oldu. Sermaye kontrolü yapılacak, bankalardaki mevduatlar dondurulacak... Bu haberlerin bir karşılığı yok. Sosyal medyada konu hakkında böyle haberler çıkıyor. Hükümetin yaklaşımı bu noktada hiçbir zaman piyasanın işleyişini bozacak bir hamle olmayacak." ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)