Son Dakika! Dolar Kuru 8 Liranın Altını Test Etti! Kur Neden Düşüyor, Düşmeye Devam Eder Mi?

Türk Lirası 2 gündür devam eden yukarı yönlü hareketini bugüne de taşıdı. 3 günlük süreçte yaklaşık yüzde 3 değer kazanan TL karşısında dolar kuru bugün 8 liranın altını test etti. Dolar neden düşüyor, düştü, düşmeye devam edecek mi, düşüş sürer mi?

Son Dakika! Dolar Kuru 8 Liranın Altını Test Etti! Kur Neden Düşüyor, Düşmeye Devam Eder Mi?
Türk Lirası yeni güne de yükselişle başladı. Yaşanan yükseliş sonrasında dolar kuru Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınmasının ve yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması sonrasında ilk kez 8 liranın altını test etti.

SON DAKİKA: DOLAR KURU 8 LİRANIN ALTINI GÖRDÜ! 

Ekonomide yaşanan dalgalanma sonrasında dolar kuru da iniş çıkışlı bir performans gösterirken uluslararası piyasalarda da pandemi etkisi ile risk iştahında yön değişti.

Yaşanan risk iştahındaki kayıp dolar kurunda düşüşü destekledi. Küresel piyasalarda risk iştahı yönünü gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine çevirirken yaşanan bu dönüş Türk Lirasında pozitif ayrışma yaşanmasını destekledi. Olumlu gelişmelerin ardından dolar kuru 8 liranın altını test ederken ardından gelen tepki alımları ile 8.05 TL seviyesine kadar yükseldi.

Dolar kurunda yaşanan düşüşün ardından Türkiye'nin risk primi de geriledi ve 460 seviyesinin altını gördü. Gösterge tahvil faizi ise 19.15 seviyesinde tutundu.DOLAR NEDEN DÜŞTÜ, DÜŞMEYE DEVAM EDER Mİ?

Dolar kurunda yaşanan düşüşün ana nedeni uluslararası piyasada risk iştahının gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini desteklemesi olarak gösterildi. Yine Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması ve yerine atan Şahap Kavcıoğlu'nun atanması ile dolar kurunda yaşanan sert yükseliş ile ters pozisyonda yakalanan yatırımcıların hızla dolar satışına başlaması ile beraber de kurda düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Bankacılılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan son rakamlara göre 26 Mart haftasında bireylerin döviz mevduatları 7,2 milyar dolar, tüzel kişilerin ise 1,7 milyar dolar gerileme yaşadı. Yaşanan bu düşüş Mayıs 2018 yılından  bu yana yaşanan en sert satış dalgası olarak kayıtlara geçti.
Yorumlar (0)