Son Dakika: Dolar Kurunda Kritik Dayanak Noktası Yıkıldı! Kur Neden Düşüyor, TL Neden Değer Kazanıyor?

Dolar endeksinde yaşanan zayıflama iç piyasaya da yansıdı.

Son Dakika: Dolar Kurunda Kritik Dayanak Noktası Yıkıldı! Kur Neden Düşüyor, TL Neden Değer Kazanıyor?
Dolar endeksinde yaşanan zayıflama iç piyasaya da yansıdı. Dolar / TL fiyatlarında belirlenen kritik dayanak noktası da kırıldı, dolar kuru adeta çakıldı. Peki, dolar neden düşüyor, TL neden değer kazanıyor, kur niçin düştü, düşmeye devam eder mi?

Emlak365.com  / Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınarak yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Naci Ağbal'ın atanması, ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevinden istifa etmesinin ardından yerine Lütfi Elvan'ın atanmasından sonra dolar kurunda düşüş yaşanmıştı.

Yapılan atamaların piyasalar tarafından olumlu karşılanması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen ekonomik ve hukuksal reform açıklamaları sonrası 8.54 TL seviyesi ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru büyük bir hızla düşüşe geçmişti.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI FAİZ KARARI ÖNCESİ DOLAR KURU DÜŞTÜ! 

Dolar kurunda geri çekilme hızlandı. Yaşanan sert düşüş tüm hızı ile devam ederken yeni dayanak noktası olan 7.66 TL seviyesi de geçildi. Dolar kuru an itibari ile alış 7.6583 TL ve satış fiyatı 7.6623 TL seviyesine kadar çekildi.

Euro kuru alış 9,3912 TL ve satış 9,4001 TL olarak işlem görürken İngiliz Sterlini alış 10,3709 TL alış ve 10,3838 TL seviyesine kadar geriledi.

DOLAR KURU NEDEN DÜŞTÜ / DÜŞÜYOR, TL NEDEN YÜKSELDİ, DEĞER KAZANDI?

Yaşanan düşüşün nedenleri de merak konusu oldu. Yaşanan düşüşün nedenleri arasında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından gerçekleştirilen 2021 yılı Para ve Kur Politikası sunumu ile merak edilen soruların tam olarak yanıtlanması gösterildi.

Naci Ağbal tarafından yapılan sunumun zenginliği, verilen mesajların güçlü olması ve dayanak sunulması izleyenleri ekonomi yönünden tatmin etti.

Merkez Bankası tarafından haftaya yapılacak olan faiz toplantısı ile yeni bir faiz artışı kararı verilmesinin beklentisinin artması,

FED tarafından açıklanan faiz kararının ve yapılan açıklamaların piyasalar tarafından parasal genişlemenin devam edeceği mesajının alınması,

Yapısal reformlar üzerinde çalışmaların başlaması,

BDDK tarafından bugün açıklanan yeni kararların parasal sıkılaşmanın sıkı bir şekilde devam edeceğine olan inancı arttırması.
Yorumlar (0)