Son Dakika: Enflasyon Beklentisi Açıklandı! Nisan Ayı Enflasyon 2021 Ne Zaman Açıklanacak?

TÜİK TEFE TÜFE Nisan 2021 enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Mart ayı enflasyon verisi Nisan ayında açıklandığı için Nisan enflasyonu olarak anılıyor. Peki, Mart / Nisan ayı enflasyon beklentisi ne, enflasyon rakamları ne zaman açıklanacak, yükselecek mi, düşecek mi?

Son Dakika: Enflasyon Beklentisi Açıklandı! Nisan Ayı Enflasyon 2021 Ne Zaman Açıklanacak?
Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları için geri sayım başladı. Kira artışı, memur ve emekli enflasyon farkı zammı hesaplaması, Merkez Bankası politika faiz oranı, dolar kuru ve altın fiyatları gibi çok sayıda alanda etkisi bulunan enflasyon rakamları bu nedenle yakından takip ediliyor.

MART AYI ENFLASYONU, NİSAN 2021 RESMİ KİRA ARTIŞI ZAM ORANI TÜİK TEFE TÜFE ORANLARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye'de enflasyon rakamları her ay Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından hesaplanmakta olup takip eden bir sonraki ayın ilk iş haftası içerisinde kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilmektedir.

2021 yılının Mart ayına ilişkin enflasyon rakamları Nisan ayının ilk haftası içerisinde açıklandığı için halk arasında Nisan ayı enflasyonu olarak anılmakta olup aslında açıklanan rakamlar Mart ayına ait enflasyon rakamlarıdır.

TÜİK tarafından Mart ayı enflasyon rakamları 5 Nisan 2021 Pazartesi günü açıklanacak olup saat 10:00 itibari ile beklenen rakamlar kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlanacak.

UNİCREDİT NİSAN 2021 ENFLASYON BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! 

Şubat ayında yüzde 15.6 olarak ilan edilen enflasyon rakamı için Mart ayı beklentisi açıklandı. Unicredit tarafından yapılan açıklamada Mart ayı için yüzde 16,3 manşet enflasyon beklerken, çekirdek enflasyonun da yüzde 16,9’a çıkacağı öngörüldü. Goldman Sachs tarafından yapılan enflasyon tahmininde ise Nisan ayında enflasyonun yüzde 18 seviyesine yükseleceği öngörülmüştü.

Bloomberg HT tarafından 21 kurum ile gerçekleştirilen enflasyon beklenti anketi verilerine göre ise Mart 2021 TÜFE beklentisi yüzde 16.10 olarak ilan edilmişti.
Yorumlar (0)