Son Dakika EPGİS Zammı Resmen Açıkladı: Çifte Zam Sonrası Benzin ve Motorin Fiyatları Kaç TL Oldu?

EPGİS Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası dolar kurunda ve brent petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında 2 gün önce yapmış olduğu indirimin ardından bugün yeni bir zam haberi verdi.

Son Dakika EPGİS Zammı Resmen Açıkladı: Çifte Zam Sonrası Benzin ve Motorin Fiyatları Kaç TL Oldu?

EPGİS Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası dolar kurunda ve brent petrol fiyatlarında yaşanan yükseliş sonrasında 2 gün önce yapmış olduğu indirimin ardından bugün yeni bir zam haberi verdi. Son dakika açıklaması ile duyurulan resmi zam kararı sonrası Ankara, İstanbul ve İzmir'de zamlı motorin ve benzin fiyatları da belirlenmiş oldu. Benzine zammı geldi, motorine zam var mı, zamdan sonra yeni fiyatlar kaç TL, motorin fiyatı ne kadar oldu, ne kadar zam geldi, zam beklentisi var mı?

Brent petrol fiyatlarının uluslararası piyasada yeniden toparlanarak 40 doların üzerine çıkması ve dolar kurunun 8.40 TL üzerinde tutunmayı başarması üzerine akaryakıt fiyatlarına yeni zam haberi duyuruldu. BENZİN VE MOTORİNE NEDEN ZAM GELDİ, FİYATLAR NEDEN YÜKSELİYOR?Hatırlanacağı üzere EPGİS son olarak 2 Kasım 2020 tarihinde fiyat güncellemesi yapmış ve motorin ile benzin fiyatları için 3 Kasım 2020 00:00 itibari ile geçerli olmak üzere indirim yapılmıştı. O tarihte uluslararası piyasalarda pandemi endişesi ile yaşanan dalgalanma nedeni ile brent petrol büyük bir hızla düşmüş ve 36 dolar seviyesini görerek son 5 ayın en düşük seviyesini görmüştü. Ancak Amerika'da yaşanan başkanlık seçimleri ve petrol üreten ülkelerin üretim kesintisine gitmesi ile brent petrol fiyatı yeniden yükselişe geçti ve 40 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Eş zamanlı olarak dolar kurunda da yaşanan yükseliş ile beraber zam kaçınılmaz bir hale geldi. TÜRKİYE'DE BENZİNİN VE MOTORİNİN SATIŞ FİYATI NASIL HESAPLANIYOR, BELİRLENİYOR?Ülkemizde petrol ve benzin fiyatlarını hesaplama konusunda 1 Ocak 2005 tarihi itibari ile serbest fiyatlandırma koşullarına geçiş yapılmıştı. Akdeniz ürün fiyatları üzerinden ilk olarak günlük dolar kuru da dikkate alınarak ilk olarak rafineri tavan satış fiyatı oluşturulmaktadır. Oluşan  bu fiyata diğer maliyetler eklenerek (dağıtım şirketi kar marjı, ürün servis ücreti gibi giderler) depoların satışlarında uygulayacakları fiyatlar belirlenir. Son aşamada ise bayi masrafları ile bölge nakliye ücretleri eklenerek pompa satış fiyatı oluşturulur ve ilan edilir. Araç sahipleri depolarını pompa satış fiyatları üzerinden doldurur. EPGİS RESMEN AÇIKLADI: BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA NE KADAR ZAM GELDİ, KAÇ TL OLDU?

Benzin ve motorine çifte zam geldi. Benzine 17 kuruş, motorine ise 16 kuruş zam yapıldı. Ankara ve İzmir'de benzinin litre fiyatı 6,64 liradan 6,81 liraya , İstanbul'da ise 6,75 liraya çekilmiş oldu. Ankara'da ve İzmir'de motorinin litre fiyatı 6,08 liradan 6,24 liraya, İstanbul'da ise 6,01 liradan 6,17 liraya çıkarıldı. Yapılan zamlar bu gece yarısından itibaren geçerli olacak. Emlak365.com


Yorumlar (0)