EKONOMİ

Son Dakika: FED Faiz Kararı Öncesinde Dolar Kurunda Sert Düşüş!

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan Ocak ayı faiz kararı için geri sayım hızlanırken dolar kurunda sert düşüş yaşandı. FED faiz kararı öncesi yapılan açıklamalar dolar kurunun düşmesine neden oldu.

Amerikan Merkez Bankası FED tarafından açıklanacak olan Ocak ayı faiz kararı için geri sayım hızlanırken dolar kurunda sert düşüş yaşandı. FED faiz kararı öncesi yapılan açıklamalar dolar kurunun düşmesine neden oldu.

Küresel piyasalar açıklanacak olan FED faiz kararı için geri sayıma başlarken gelen ilk sinyaller dolar kurunda sert düşüş yaşanmasına neden oldu. Hem FED Başkanı Powell tarafından yapılan ilk açıklamalar hem de Amerika’da yeni göreve gelen ekonomi yönetiminin açıkladığı teşvik paketi dolar kurunda geri çekilme yaşanmasına neden oldu. 

DOLAR KURUNDA SERT DÜŞÜŞ! 

Peş peşe gelen açıklamaların ardından dolar kurunda da düşüş hızlandı. Amerika’da sancılı bir dönemin ardından Trump’ın görevi bırakması ve Biden’in başkanlık koltuğuna oturması ile dolar kurunda da hareketlilik yaşandı. Biden tarafından yapılan açıklamalar, mali teşvik paketi ve FED tarafından açıklanacak olan faiz kararı baskısı sonrasında dolar kuru kritik dayanak noktası olarak kabul edilen 7.35 TL seviyesine geriledi. 

Hazine Bakanlığı’na seçilmesi beklenen Janet Yellen tarafından yapılan destek açıklamaları dolar kuru üzerinde en yoğun baskı unsuru olarak görülürken Yellen tarafından hafta içinde doların değerini piyasanın belirleyeceğini belirlenmesinin ardından dolar kurunda sert kırılma görülmüştü. Dolar endeksi bu açıklamanın ardından sert düşüş yaşamıştı. 

FED tarafından yarın açıklanacak olan faiz kararı için beklenti faizlerin sabit tutulacağı yönünde olurken faiz kararı kadar FED’in piyasalara vereceği mesajda doların kaderini belirleyecek. FED faiz kararı sonrasında yeniden güvercin mesajlar verirse dolar kurunda gerilemenin hızlanacağı belirtiliyor. 

AMERİKAN MERKEZ BANKASI FED FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Dünyada hakim para olması nedeni ile tüm dünyanın takip ettiği Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı için geri  sayım başladı. FED Başkanı Powell tarafından toplantı sonrasında açıklanacak karar piyasalar tarafından takip edilecek. Toplantı sonrasında faiz kararı yarın yani 27 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 21:00 itibari ile açıklanacak. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir