Son Dakika! Fitch Türkiye'nin Şubat 2021 Kredi Notunu Açıkladı

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Rattings Türkiye'nin Şubat 2021 kredi notunu açıkladı.

Son Dakika! Fitch Türkiye'nin Şubat 2021 Kredi Notunu Açıkladı
Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch Rattings Türkiye'nin Şubat 2021 kredi notunu açıkladı. Türkiye saati ile gece saatlerinde yapılan açıklamada, Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit. Fitch raporunda ayrıca Türkiye'nin kredi görünümü 'negatif'ten 'durağan'a çevirdi

FİTCH TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTUNU AÇIKLADI

Fitch tarafından ilan edilen yeni raporda Türkiye'nin kredi notunu 'BB-' olarak teyit edilirken Türkiye'nin kredi görünümü 'negatif'ten 'durağan'a çevrildi.

Bir Önceki Rapor Ağustos 2020'de Açıklanmıştı

Hatırlanacağı üzere Fitch Rating’s tarafından yapılan son kredi notu güncellemesi 2020 senesinin Ağustos ayında yapılmış ve yeni güncelleme ile Türkiye’nin kredi notu BB- olarak teyit edilirken kredi notu görünümü ise durağan seviyesinden negatif seviyesine çekilmişti.

KREDİ DERECELENDİRME NOTLARININ ANLAMI

Kredi Derecelendirme Kuruluşları tarafından verilen kredi notlarının anlamı şu şekilde;

(TR) A1+ (TR) AAA (TR) AA+ (TR) AA (TR) AA-

En yüksek kredi kalitesi. Finansal yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyeti son derece yüksek. Menkul kıymet ise, risksiz devlet tahvilinden biraz daha fazla riske sahip.

(TR) A1 (TR) A+ (TR) A

Kredi kalitesi çok yüksek. Finansal yükümlülüklerini yerine getirme kabiliyeti çok yüksek. İşletmedeki ani değişiklikler, ekonomik ve finansal koşullar yatırım riskini önemli sayılmayacak bir miktarda arttırabilir.

(TR) B (TR) BB+ (TR) BB (TR) BB-

Asgari seviyede spekülatif özelliklere sahip. Kısa vadede tehlikede değil ama olumsuz finansal ve ekonomik koşulların yarattığı belirsizliklerle yüz yüze. Menkul kıymet ise, yatırım yapılabilir seviyenin altında ama zamanında ödeme mevcut veya diğer spekülatif kıymetlerden daha az tehlikede. Ne var ki, ihraççının olumsuz ekonomik koşul ve değişimler dolayısıyla yükümlülüğünü yerine getirme kapasitesi zayıflarsa ciddi belirsizlikler ortaya çıkabilir.
Yorumlar (0)