Son Dakika: Gram Altın 45 Lira, Çeyrek Altın 63 TL Birden Düştü! Altının Fiyatı Neden Düştü, Düşüyor, Sert Düşüş Neden Kaynaklandı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa ettiği iddiası sonrası beklenen resmi açıklama henüz gelmezken dolar kurunda yaşanan sert yükseliş iç piyasada gram altını, uluslararası piyasada ise aşı açıklaması ons altın fiyatını sert düşürdü.

Son Dakika: Gram Altın 45 Lira, Çeyrek Altın 63 TL Birden Düştü! Altının Fiyatı Neden Düştü, Düşüyor, Sert Düşüş Neden Kaynaklandı?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifa ettiği iddiası sonrası beklenen resmi açıklama henüz gelmezken dolar kurunda yaşanan sert yükseliş iç piyasada gram altını, uluslararası piyasada ise aşı açıklaması ons altın fiyatını sert düşürdü. Gelen peş peşe haberler ve açıklamalar sonrasında altın fiyatları çok sert düştü. Gram altında kayıp 45 lira, çeyrek altında ise 63 liraya ulaştı. Peki, altın fiyatları neden düştü, düşüyor, elinde altını olanlar ne yapmalı, altını olanlar bozdurmalı mı, altın bozdurmak için doğru zaman mı?

Altın fiyatlarında son derece sert bir düşüş yaşandı. Yaşanan düşüşün ardından bazı yatırımcıların panik halinde satışa başlaması düşüşü hızlandırdı ve sert bir kırılma yaşandı. 6 KASIM CUMA GÜNÜ TARİHİ REKOR KIRAN GRAM ALTIN BİR GÜNDE 45 TL BİRDEN DÜŞTÜ, ÇEYREK ALTIN FİYATI 63 TL DEĞER KAYBETTİ! Hatırlanacağı üzere gram altın 6 Kasım 2020 tarihinde 540 TL seviyesini test ederek tüm zamanların rekorunu kırarak haftayı kapatmış yatırımcısına rekor getiri sağlamıştı. Bugün ise öğle saatlerine kadar dolar kurunda yaşanan düşüş, öğle saatlerinden sonra bu düşüşe ons altının da eşlik etmesi ile gram altın fiyatında çok sert bir düşüş yaşandı ve büyük bir kırılma yaşandı. An itibari ile yaşanan geri çekilme sonrasında gram altında kayıp 45 TL seviyesini aştı. Özellikle de gram altın fiyatında çok sert bir düşüş yaşanırken bankacılar perakende tarafta yatırımcıların altın satışı yaptıklarını belirtti. Buna ek olarak  gram altın fiyatı hesaplanırken ons altın fiyatı ile dolar kuru baz alındığında için dolar kurunda yaşanan hızlı düşüş gram altın fiyatına da olumsuz yansıdı ve altın fiyatlarında kayıpların artmasına neden oldu. An itibari ile Gram altın alış 497,49 TL alış ve 497,63 TL satış seviyesine kadar çekildi. 

6 Kasım 2020 Cuma günü 860,61 TL alış ve 879.66 TL satış fiyatı gören çeyrek altın ise an itibari ile 820,50 TL seviyesini gördü ve 63 liraya varan kaybın ardından bir miktar toparlandı. Emlak365.com


Yorumlar (0)