SON DAKİKA: İşçilerden 2021 Asgari Ücret Zammı için İlk Resmi Teklif Açıklandı! DİSK Kaç TL Zam İstedi, Asgari Ücret 3 Bin 800 TL Olur Mu?

Asgari ücret 2021 zammı için işçiler ile işverenler arasında kıyasıya zam pazarlığı sürerken ilk defa bir işçi sendikası resmi açıklama yaparak asgari ücret için istemiş olduğu rakamı duyurdu.

SON DAKİKA: İşçilerden 2021 Asgari Ücret Zammı için İlk Resmi Teklif Açıklandı! DİSK Kaç TL Zam İstedi, Asgari Ücret 3 Bin 800 TL Olur Mu?

Asgari ücret 2021 zammı için işçiler ile işverenler arasında kıyasıya zam pazarlığı sürerken ilk defa bir işçi sendikası resmi açıklama yaparak asgari ücret için istemiş olduğu rakamı duyurdu. Peki, 2021 asgari ücret zam oranı ne zaman açıklanacak, asgari ücret ne kadar olacak, asgari ücret zammı ne zaman belli olacak, asgari ücrete yüzde kaç zam gelir, ne kadar zam gelecek?

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğinde yapılacak olan ikinci asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri öncesinde asgari ücret zam oranı için işçi sendikaları ilk resmi zam teklifi rakamını açıkladı. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından yapılan açıklamada 2021 zam teklifi ilk kez resmi olarak dillendirilmiş oldu. İŞÇİLERDEN İLK 2021 ZAM TEKLİFİ AÇIKLAMASI DİSK TARAFINDAN YAPILDI: ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLACAK?Konu hakkında açıklama yapan DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu "Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır, vergi ve kesinti yükü kesinlikle ortadan kaldırılmalı, brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir. 2021 asgari ücreti Kovit-19 salgının hanelere getirdiği gelir kaybı ve yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.Bütçeden özellikle pandemi sürecinde asgari ücrete nakit desteği mutlaka sağlanmalıdır, bu sosyal devletin gereğidir. Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır ve bütün ücretlerin asgari düzeyindeki miktarı da yine vergiden muaf tutulmalıdır. Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır" diyerek bu sene asgari ücret zam oranının daha da önem kazandığını söyledi. Çerkezoğlu 2021 asgari ücret zam oranı teklifi için ise "Rakam konusunda kuşkusuz bütün konfederasyonların farklı hesaplamaları olabilir. Biz DİSK olarak 3 farklı hesaplamayla asgari ücrete ilişkin belirlemelerimiz yaptık. Hem milli gelir artışını hem yoksulluk sınırını, hem de TÜİK'in belirlediği asgari tutarlar üzerinden hesaplama yaptık. Ve bu 3 hesaplamanın ortalaması olarak diyoruz ki; 2021 yılı asgari ücreti net 3 bin 800 lira olmalıdır" sözleri ile istemiş oldukları zammı duyurdu. 

ASGARİ ÜCRET 3 BİN 800 TL Mİ OLACAK?DİSK kendi teklifini açıklarken açıklanan rakam milyonlarca asgari ücretli çalışanı umutlandırdı. Asgari ücretli çalışanlar koronavirüs salgını nedeni ile geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirterek bu sene daha yüksek bir zam oranı beklerken ne yazık ki işveren tarafının bu kadar yüksek bir zam teklifini kabul etmesi beklenmiyor. Asgari ücret tespit komisyonu TİSK ev sahipliğinde 15 Aralık 2020 tarihinde yapacak. Ardından 3. toplantı 22 Aralık tarihinde işçilerin ev sahipliğnde TÜRK-İŞ ev sahipliğinde yapılırken 2021 asgari ücret zam oranı 4. toplantı ile ilan edilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)