Son Dakika: Kanun Teklifi Meclise Geldi! Kredi ve Kart Borçlarına Erteleme, Düzenli Nakdi Yardım, Kira Desteği Yardımı!

Koronavirüs salgını nedeni ile yaşanan ekonomik daralma nedeni ile vatandaşlar büyük mağduriyet yaşarken süreçte hükümet tarafından farklı tarihlerde çok sayıda teşvik ve destek paketi kullanıma sunulmuştu. Ancak, salgının beklentilerden daha uzun sürmesi, bir kere daha tam kapanma ilan edilmesi gibi nedenlerle vatandaş, küçük esnaf ve çiftçiler ödemeler konusunda sıkıntıya düşmüştü. Süreçte CHP'den meclise yeni kanun teklifi sunuldu. Kanun teklifi kabul edilirse vatandaşın bankalara olan ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi borçlarına, kredi kartı borcuna erteleme gelecek, kira desteği ödenecek, asgari ücretten daha düşük geliri olanlara 1 sene düzenli nakdi para yardım ödemesi yapılacak.

Son Dakika: Kanun Teklifi Meclise Geldi! Kredi ve Kart Borçlarına Erteleme, Düzenli Nakdi Yardım, Kira Desteği Yardımı!

Vatandaşın koronavirüs salgını ile mücadelesi tüm hızı ile devam ederken bir yandan kısıtlama kararları ile evine kapanan vatandaşlar bir yandan da ekonomik olarak var olma mücadelesini sürdürüyor. Süreçte hükümet farklı isimler altında belirli kişilere destek ve sosyal yardım ödemeleri yapmaya devam ederken en fazla zorlanılan konu bankalara olan düzenli kredi ödemelerinin yapılması konusunda yaşandı. 

Vatandaş süreçte konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi borçlarına erteleme ve kredi kartı borç erteleme müjdesi verilmesini talep etmişti. Süreçte konu hakkında adım CHP tarafndan atıldı. CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan imzası ile meclise verilen kanun teklifi ile milyonlarca kişiyi ilgilendiren çok sayıda düzenlemenin yapılması talep edildi. 

Yeni Koronavirüs (COVİD-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi!

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan tarafından meclise verilen Yeni Koronavirüs (COVİD-19) Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamında salgın sürecinde ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşların birtakım borçlarının silinmesi ya da yapılandırılması talep edildi. 

Kanun teklifinin PDF formatı ile tüm metnine ulaşmak için TIKLAYINIZ... 

3 Mayıs 2021 tarihinde meclise verilen kanun teklifi komisyona gelirken komisyonda yapılan görüşmelerden sonra onay alması durumunda kanun teklifi mecliste görüşülmeye alınacak. Mecliste çoğunluk oylaması ile kabul edilmesi durumunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. 

KANUN TEKLİFİ MECLİSTE ONAYLANIRSA ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARININ 50 BİN LİRASI SİLİNECEK, ZİRAAT BANKASI, HALKBANK VE VAKIFBANK'A OLAN KREDİ BORÇLARI İLE KREDİ KARTI BORCU ERTELENECEK! 

Meclise sunulan kanun teklifinin onaylanması durumunda çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooparatifi üzerinden kullanmış oldukları kredi borçlarının 50 bin liralık bölümü Hazine tarafından karşılanacak. Bu tutarı aşan kısmı ise 3 seneye yayılacak şekilde faizsiz olarak yapılandırılacak. Yapılandırılan kredi borcunun ilk taksit ödemesi 31 Aralık 2021 tarihine ertelenecek. 

Benzer kredi kampanyalarından haberdar olmak isteyenler için uygulama linklerimiz;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZ

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'a olan ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi borcu gibi kredi borçları ile kredi kartı borçlarının faizleri silinecek, kalan ana para ilk taksit ödemesi 31 Aralık 2021 tarihi olmak üzere borç erteleme işlemine tabi tutulacak. 

Aylık geliri brüt asgari ücretten daha düşük olan kişilere 1 sene boyunca devlet tarafından düzenli nakdi yardım ödemesi yapılacak ve aylık gelirleri asgari ücrete tamamlanacak. Yine tam kapanmadan olumsuz etkilenen esnafa kira yardımı ödenecek.

Yorumlar (1)
H.cakirli 1 ay önce
Banka kredileri taksit ödemesi 60 ve 72 aya çıksın faiz alınmasın yada düşük faiz uygulansın zor durumdayiz