Son Dakika! Kısa Çalışma Ödeneği Hakkındaki Karar Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi!

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı 22 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni dönemde kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanabilecek?

Son Dakika! Kısa Çalışma Ödeneği Hakkındaki Karar Resmi Gazetede Yayımlanarak Yürürlüğe Girdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce müjdelediği kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe girdi. 3910 karar sayısı ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı gereği kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasına dair kararın yürürlüğe konulmasına 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kanununun geçici 23. maddesi gereğince karar verildiği bildirildi. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN SÜRESİ UZATILDI

Yayımlanan karara göre koronavirüs salgını nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışmaya başvurmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatıldı. Kısa çalışma ödeneği başvurusunu daha önce yapmış olan işyerleri bu uygulamadan yararlanabilecekler. Kısa çalışmada olduklarını beyan eden iş yerlerinde çalışanlar arasında şartları karşılayan çalışanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanmaya devam edecekler.  

Kısa çalışma ödeneği 31 Mart 2021 tarihi ile yürürlükten kaldırılmıştı. Ancak koronavirüs salgınının devam etmesi, kapanma kararlarının alınması ve çalışma hayatında sorunların artması nedeniyle tüm sektörlerden kısa çalışma ödeneği uygulamasının geri gelmesine dair talepler dilegetirilmişti. Çalışma hayatında meydana gelen bu büyük aksamalar nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak kısa çalışma ödeneğinin uzatılacağını duyurmuştu. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile de kısa çalışma ödeneği yeniden devreye alındı. 

HEM İŞVERENLER HEM DE ÇALIŞANLAR DESTEKLENECEK

Kısa çalışma ödeneği uygulaması kapsamında bu kapsama giren işyerlerinde çalışanlar arasında kısa çalışma ödeneği almayı gerektiren şartları yerine getiren çalışanlar devlet tarafından desteklenmeye devam edecekler. Bu kapsamda çalışanlar çalışmadıkları sürelere dair devletten her ay ödeme alacaklar. Bu şekilde işverenlerin üzerindeki maddi yük de azalacak. Hem işverenler hem de çalışanlar desteklenerek çalışma hayatında bir istihdam krizinin doğmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yorumlar (0)