Son Dakika: Maliye Bakanlığı, Kripto Para Borsalarına Tebligat Gönderdi, Varlık Miktarı ve Kullanıcı Bilgilerini İstedi

Kripto para yasal düzenleme büyük yankı uyandırmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto para vergilendirmesi için yeni bir adım atıldığını iddia etti. Kripto paraların vergilendirilmesi konusunda bakanlığın Türkiye'de faaliyet gösteren kripto para borsaları üzerinden tebligat göndererek kullanıcı bilgilerini talep ettiği iddia edildi. Kripto para yasası çıkıyor mu, bitcoin vergisi mi geliyor?

Son Dakika: Maliye Bakanlığı, Kripto Para Borsalarına Tebligat Gönderdi, Varlık Miktarı ve Kullanıcı Bilgilerini İstedi
Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto paralar için yeni düzenleme açıklamasında bulunmuş, bu para birimleri için özel bir çalışma yürütüldüğünü duyurmuştu.

Yapılan açıklamanın ardından bugün gelen son dakika haberi kripto para piyasalarına bomba gibi düştü. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kripto Para Borsalarına tebligat gönderilerek varlık bilgileri de dahil olmak üzere tüm kullanıcı bilgilerinin talep edildiği iddia edildi.

DİJİTAL PARA YASASI İLE BİTCOİN VERGİSİ Mİ GELİYOR, KRİPTO PARA VERGİSİ Mİ ALINACAK?

Özellikle de tebligat ile kullanıcıların ID bilgilerinin talep edilmesi yeni bir vergilendirmenin ilk işareti olarak yorumlanırken yurt dışı merkezli hizmet veren aracı kurumların kullanıcılarının bilgilerini paylaşıp paylaşmayacakları da merak konusu oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto para borsalarına gönderilen tebligat son derece kapsamlı bir şekilde hazırlandı.MALİYE BAKANLIĞI HANGİ BİLGİLERİ İSTEDİ?

Kullanıcı ID (Sanal Para Cüzdan Numarası),

Kullanıcı türü,

Kullanıcı Kimlik Türü,

Kullanıcı Unvan,

Kullanıcı Kayıt Zamanı,

Stok Tarihi,

Stok Varlık Miktarı

Stok Varlık Kuru

KRİPTO / DİJİTAL PARA YASASI ÇIKARSA NE OLUR, VERGİ ÖDENECEK Mİ?

Konu hakkında şu ana kadar net bir bilgi kamuoyuna açıklanmazken son düzenlemeleri değerlendiren sektör temsilcileri böyle bir yasa çıkarılarak kripto paraların menkul kıymet kapsamına alınması durumunda yüzde 10 oranında stopaj vergisi kesilebileceğini dile getirdi.

Yine al-tut işlemleri kapsayan uzun vadeli işlemlerin haricinde kalan kısa vadeli al-sat işlemlerden elde edilen gelirin vergilendirilebileceği dile getirilirken Dijital Para Yasası olarak isimlendirilen yasanın 2021 yılı sona ermeden çıkarılabileceği belirtiliyor. Söz konusu yasal düzenleme Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu SPK ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK arasında yürütülüyor.
Yorumlar (0)