Son Dakika: Mart 2021 Faiz Kararı Açıklandı! TCMB Merkez Bankası Politika Faizi Ne Oldu?

Piyasalar tarafından beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı belli oldu mu, Merkez Bankası faiz artırımı yaptı mı, politika faizi yüzde kaç oldu, bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ile dolar kuru ve altın fiyatları nasıl etkilenir?

Son Dakika: Mart 2021 Faiz Kararı Açıklandı! TCMB Merkez Bankası Politika Faizi Ne Oldu?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından büyük bir merakla beklenen Mart ayı faiz kararı duyuruldu. Karar enflasyonda memur maaşlarına, dolar kuru ve altın fiyatlarından bankaların kredi faiz oranlarına kadar pek çok rakam için doğrudan etkili olması nedeni ile yakından takip ediliyordu.

MERKEZ BANKASI MART AYI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE KADARDI?

Toplantı öncesinde ABD 10 yıllık faizlerinde yaşanan yükselişler nedeni ile dolar kurunda son derece sert bir yukarı yönlü kırılma yaşanmıştı. Yaşanan yükseliş ile beraber Merkez Bankası tarafından Mart ayı PPK toplantısı ile faiz artırımı beklentisi de ağırlık kazanmıştı.

Açıklanan tüm anketlerde Merkez Bankası'nın faiz artırımı yapacağı yönünde beklenti ağırlık kazanırken açıklanan anketlerde medyan beklenti 100 baz puan faiz artırımı yapılacağı yönünde oluşmuştu.

MERKEZ BANKASI PARA POLİTİKASI NEDİR?

[playlist type="video" ids="69769"]

BAZ PUAN NE DEMEK?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile faiz kararı baz puan ile ifade edilmektedir. 100 baz puan 1 puan faize denk gelmektedir. Yani 100 baz puan faiz artırımı Merkez Bankası tarafından uygulanan politika faiz oranının 1 puan arttırılması anlamına gelmektedir.MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ?

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası gerçekleştirmiş olduğu son toplantısı ile Şubat ayında beklentiler ile paralel şekilde toplantıyı bir kere daha pas geçmiş ve politika faizini değiştirmemişti. Merkez Bankası 1 hafta repo faiz oranı yüzde 17 olarak uygulanıyor.

NACİ AĞBAL NE ZAMAN MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLDU?

Pandeminin etkileri ile ekonomide yaşanan daralma sonrasında Merkez Bankası ve BDDK tarafından yapılan hamleler ile devlet bankaları başta olmak üzere bankalar ucuz kredi desteği sağlamaya başlamıştı. Ancak süreçte verilen ucuz kredi desteklerinin bir şekilde altın ve dolara akması ile altın fiyatları ve dolar kuru yükselişe geçmişti.Yine enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişte Merkez Bankası'nı parasal genişleme politikasından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapmaya mecbur etmişti. Bu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan ani bir karar ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal 7 Kasım 2020 Cumartesi günü görevden alınmış, yerine Naci Ağbal atanmıştı.

Piyasalar henüz bu şoku atlatamadan bir gün sonrasında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sadece sosyal medya hesapları üzerinden yayımladığı bir paylaşım ile sağlık sorunlarının neden göstererek istifasını sunmuştu. Berat Albayrak'ın kameraların karşısına geçmemesi, mesajın ardından sosyal medya hesaplarının kapanması hesabın çalınmış olabileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Ancak bir kaç gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı zamanda damadı olan Berat Albayrak'ın istifasını kabul etmiş yerine Lütfi Elvan'ı yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak atamış, dolar kuru yaşanan bu görev değişimlerini olumlu fiyatlayarak büyük bir hızla düşüşe geçmişti. 8.54 TL seviyesi ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar kuru ise görev değişimleri sonrasında düşüşe geçmişti.MERKEZ BANKASI 2021 YILINA NASIL BAŞLADI, OCAK VE ŞUBAT AYI PPK TOPLANTISI İLE HANGİ KARARLAR ALINDI?

Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından başkanlık ettiği ilk toplantıda son derece konuşulacak bir karara imza atmış ve 200 baz puanlık oldukça sert bir faiz artırımı kararına imza atmıştı. Bu karar ile Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 15 seviyesine çekilmişti.

Ardından Aralık ayı Merkez Bankası toplantısı ile yine tüm beklentilerin üzerinde bir faiz artırımına gidilmiş ve yine 200 baz puan faiz artırımı yapılarak politika faiz oranı yüzde 17 seviyesine çekilmişti. Yapılan faiz artırımı hamleleri sonrası önce Ocak ayı Merkez Bankası PPK toplantısı ardından da Şubat ayı PPK toplantıları ile Merkez Bankası pas geçti ve faizi serbest tuttu. Şu anda Merkez Bankası Politika Faiz Oranı Yüzde 17 olarak uygulanıyor.(Tablo Sözcü Gazetesi'nden alınmıştır)

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURUNU NASIL ETKİLER?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan politika faiz oranı kararı bankaların kredi faiz oranlarının yanı sıra dolar kuru ve altın fiyatları için de son derece hayati bir öneme sahip bulunuyor.

Özellikle de Şubat ayı enflasyon rakamlarının yüksek çıkmasının ardından kararın dolar kuru ve altın fiyatları için olan önemi artmış oldu. Ekonomistler tarafından yapılan açıklamada Merkez Bankası'nın kesinlikle faiz artırımı yapması yönünde karar çıkması beklentisi ağırlık kazanırken, medyan beklenti 100 baz puan olarak oluştu.

Bu seviyenin altında çıkacak olan bir faiz kararı sonrasında dolar kuru ve altın fiyatlarında sert bir yükseliş yaşanabileceği belirtilirken 100 baz puan faiz artırımı ile piyasaların beklentisinin karşılanması ile Türk Lirasının değer kazanması, altın fiyatları ve dolar kurunda düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.

Ancak yaşanan iniş ve çıkışlarda Merkez Bankası tarafından yayımlanacak olan PPK kurul karar metni ve bunun içerisinde verilecek olan mesajlarda yakından takip edilecek.

MERKEZ BANKASI MART AYI PPK TOPLANTISI SONA ERDİ! TCMB MART 2021 FAİZ KARARI NE OLDU?

Naci Ağbal başkanlığında toplanan Merkez Bankası beklenen Mart ayı faiz kararı duyurusunu yayımladı. Açıklanan karar kapsamında Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faiz oranını olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltilmesine karar verdi.

Medyan beklenti 100 baz puan faiz indirimi yapılacağı yönündeydi.

Emlak365.com - ÖZEL HABER (Aktif link olmadan kopyalanamaz, alıntılanamaz) 
Yorumlar (0)