Son Dakika Mart 2021 FED Faiz Kararı Açıklandı

Para piyaslarının merakla beklediği FED Faiz kararı açıklandı. ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Son Dakika Mart 2021 FED Faiz Kararı Açıklandı
ABD Merkez Bankası FED'in para piyasaları tarafından merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Ekonomistlerin beklentileri doğrultusunda FED kararında değişikliğe gitmedi.

FED FAİZ KARARLARI AÇIKLANDI

ABD tahvil faiz oranlarının yükselmesinin ardından piyaslar FED tarafından açıklanacak faiz kararlarını merakla bekliyorlardı. Ekonomistler FED kararı öncesinde, faiz konusunda ek bir adım atılmayacağına dair tahminleri gerçekleşti. FED bir önceki faiz oranlarını korudu ve değişikliğe gitmedi. İşte Amerikan Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararlarının detayları.

FED Faizleri Değiştirmedi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini değiştirmedi. Alınan bu karar kapsamında ABD politika faiz oranları yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakıldı. Bunun yanından alınan bir diğer karar kapsamında FED aşkın rezervler üzerindeki faizi %10 seviyesinde tuttu.

FED tarafından alınan karar sonrası yapılan basın açıklamasında ise "Finansal koşulların genel olarak ekonomiyi desteklemeye devam ediyor. Ekonomik aktivite ve istihdam göstergeleri son günlerde arttı. Salgın ekonomik görünüm üzerinde önemli risk oluşturmaya devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Büyüme Tahmini Değişti

Mart 2021 döneminde ABD Merkez Bankası FED varlık alımlarının hızında ve komposizyonunda da herhangi bir değişikliğe gitmedi. Yapılan açıklamalarda ayrıca beklentilerde yer aldı. Buna göre FED daha önceden ABD ekonomisi adına duyurduğu 2021 büyüme tahminini yükseltti. Daha önceki açıklamasında 2021 yılında ABD ekonomisinin %4,2 oranında büyüyeceğini tahmin eden FED bu oranı yeni dönemde  yüzde 6,5 bandına yükseltti.

Tüm kararlar ve beklentilerin ardından ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklama yapması bekleniyor.
Yorumlar (0)