Son Dakika: Mercedes 3 Milyon Aracı Geri Çağırdı

Mercedes, 3 milyon aracını piyasadan çektiğini açıkladı.

Son Dakika: Mercedes 3 Milyon Aracı Geri Çağırdı

Volkswagen’in ardından bir diğer Alman devi olan Mercedes’in de emisyon değerleri ile oynadığı iddiaları gündeme gelmiş ve Stuttgart mahkemesinin soruşturma başlattığı ifade edilmişti. Yaşanan gelişmelerden sonra Mercedes Daimler, flaş bir açıklama yaparak, Avrupa’daki 3 milyon dizel aracını geri çağırma kararı aldıklarını söyledi.

Merkezi Almanya olan Mercedes Benz firması önceki günlerde diğer rakiplerinin yaşadığı sorunu yaşamış ve emisyon değerleriyle oynadığı iddiaları ile gündeme gelmişti.Soruşturmayı yürüten Stuttgart Savcılığı, yürütülen soruşturma kapsamında 2008 ve 2016 yılları arasında Mercedes’in, emisyon değeri izin verilen değerin üzerinde olan bir milyondan çok otomobili Amerika ve Avrupa’da sattığını gündeme getirmişti. Otomobillerin emisyon değerini test etme aşamasında, OM 642 ve OM 651 motorlarındaki bir parçanın, araçlardaki emisyon değerini normalden daha düşük gösterdiği iddia edilmişti.


Yapılan iddialardan sonra Mercedez Benz (Daimler) CEO’su Dieter Zetsche, dizel motorlara olan güveni artırmak için Euro 5 ve Euro 6 normuna sahip 3 milyondan çok dizel aracı geri çağırdıklarını ve emisyon değerlerini geliştireceklerini söyledi.


220 Milyon Euro’luk Maliyet


Geri çağırma işlemleri önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak. Toplam maliyetin 220 milyon Euro’yu bulacağını söyleyen yetkililer, araç sahiplerine ek masraf çıkarmayacaklarını söyledi.

Alman Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin geçen yıl yaptığı ölçümlerden sonra Mercedez Benz, nitrik oksit değeri yükse 247 bin otomobilini geri çağırmıştı.

Kamuoyunda Dizel Motorlar ile İlgili Çıkan Tartışmalar Belirsizlik Oluşturuyor


[caption id="attachment_1973" align="aligncenter" width="500"] Mercedes-Benz New Year´s Reception, Detroit 2016[/caption]

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, yaptığı açıklamada, dizel motorlar için kapsamlı bir planları olduklarını söyledi. Kamuoyunda dize motorlar ile ilgili çıkan tartışmaların özellikle müşteriler için bir belirsizlik oluşturduğunu ifade eden Zetsche, “Bu yüzden, dizel araç sürücülerine güven vermek ve dizel teknolojisine olan güveni güçlendirmek için ek tedbirler aldık.” şeklinde konuştu.