SON DAKİKA: Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Kararı Açıklandı! TCMB PPK Toplantısı Politika Faizi Kaç Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı açıklandı.

SON DAKİKA: Merkez Bankası Aralık Ayı Faiz Kararı Açıklandı! TCMB PPK Toplantısı Politika Faizi Kaç Oldu?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklama sonrasında politika faizi kaç oldu, bankaların konut, ihtiyaç, taşıt ve mevduat faizleri nasıl etkilenir?

Emlak365.com / Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından ikinci kez başkanlık edilen Para Politkası Kurulu Toplantısı yapıldı. Aynı zamanda 2020 yılının son toplantısı olan Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı az önce sona erdi ve merakla beklenen faiz kararı açıklandı.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ KAÇ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmasının ardından yerine Murat Uysal atanmıştı. Murat Uysal göreve gelir gelmez sert faiz indirimleri yapmış, yüzde 24 seviyesinde olan politika faiz oranı peş peşe yapılan indirimlerle yüzde 8.25 seviyesine kadar çekilmişti.

Ancak özellikle de Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi desteği kampanyası sonrasında yükselişe geçen dolar kuru ve enflasyon rakamları sonrasında Merkez Bankası tarafından parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılması zorunlu hale gelmişti. Murat Uysal 200 baz puan faiz artışı kararı açıklamış ve politika faizini 10.25 seviyesine çekmişti.

Dolarizasyonda yaşanan yükseliş, Merkez Bankası rezervleri hakkında yaşanan tartışmalar sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan Murat Uysal'ı görevinden almış ve yerine Naci Ağbal'ı atamıştı. Naci Ağbal başkanlık ettiği ilk toplantıda büyük bir faiz artışına gitmiş ve beklentiler ile doğru orantılı olarak 475 baz puan gibi çok büyük bir faiz artışı kararı ile politika faizini yüzde 15 seviyesine çekmişti.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI FAİZ KARARI İÇİN BEKLENTİ 150 BAZ PUANDI

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında 12 aylık TÜFE rakamı son derece sert bir yükseliş yaşamıştı. Enflasyonda yaşanan sert yükselişin ardından gözler Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararına çevrilmişti.

Yerli ve yabancı ekonomistler ile araştırma kuruluşları tarafından yayımlanan beklenti anketlerine göre Merkez Bankası tarafından bugün açıklanacak olan faiz kararı için medyan beklenti 150 baz puan olarak ilan edilmişti.

MERKEZ BANKASI ARALIK TOPLANTISI SONA ERDİ, PPK SONRASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından beklenen karar açıklandı. Merkez Bankası politika faizi için 200 baz puan artış kararı alırken, TCMB Politika faizi karar sonrası yüzde 15 seviyesinden yüzde 17 seviyesine çekilmiş oldu.

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ KARARI SONRASI İHTİYAÇ KREDİSİ, TAŞIT KREDİSİ, KONUT KREDİSİ VE 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENİR?

Merkez Bankası tarafından uygulanan politika faizi aynı zamanda bankalar tarafından uygulanan konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi paketleri ile vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarını yakından ilgilendiriyor.

Merkez Bankası piyasa yapıcı konumunda bulunduğu için vatandaşa direkt olarak kredi vermiyor ancak bankaların kredi faiz oranlarına yakından müdahalede bulunabiliyor. Bankaların fonlanması konusunda uygulanan faiz oranları üzerinden yapılan müdahaleler bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi oranları ile 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yakından etkiliyor.

Şu anda  parasal sıkılaşma politikası uygulayan Merkez Bankası tarafından yapılan müdahaleler sonrasında bankaların kredi faiz oranları yükselirken bu politika kapsamında atılan adımlar bankaların finansal kaynaklara daha yüksek maliyetlerle ulaşmasına neden olduğu için parayı daha pahalıya satın alan bankalar vatandaşa da daha yüksek faiz oranları ile kredi veriyor.

Bankaların kredi iştahı kapanırken TL mevduat hesabı iştahları ise artıyor. Merkez Bankasından yüksek oranlarla para almak yerine bankalar 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını yükselterek daha düşük maliyetlerle para toplamayı tercih eden bankalar bu sayede TL faizini yükseltmiş oluyor. Vatandaş Türk Lirası hesaplarında daha yüksek faiz kazandığı için dolara olan eğilimin kırılması ve bu sayede de dolar kurunda yükselişin düşmesi amaçlanıyor.
Yorumlar (0)