SON DAKİKA: Merkez Bankası Beklenti Anketi Yayımlandı! 2020 Yıl Sonu Enflasyon, Dolar Kuru ve Faiz Beklentisi Rakamları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Aralık ayı beklenti anketi raporu yayımlandı.

SON DAKİKA: Merkez Bankası Beklenti Anketi Yayımlandı! 2020 Yıl Sonu Enflasyon, Dolar Kuru ve Faiz Beklentisi Rakamları
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Aralık ayı beklenti anketi raporu yayımlandı. Merkez Bankası beklentisi ilan edilirken özellikle de enflasyon beklentisi ve dolar kuru tahmini büyük yankı uyandırdı. Merkez Bankası yıl sonu dolar tahmini kaç TL?

Emlak365.com  / Yılın son Merkez Bankası beklenti anketi raporu yayımlandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Aralık ayı beklenti anketi raporu verilerine göre Merkez Bankası'nın 2020 yıl sonu dolar kuru, enflasyon ve faiz beklentisi rakamları ilan edilmiş oldu.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NEDİR?

Ekonominin en önemli verileri arasında yer alan ve bu nedenle piyasalar tarafından yakından takip edilen özel bir anket çalışmasıdır. Söz konusu anket Merkez Bankası tarafından düzenlendiği için piyasalarda Merkez Bankası beklenti anketi adı ile anılmaktadır.

Ancak, Merkez Bankası kendisi piyasa yapıcı bir kurum olduğu için dolar kuru beklentisi, enflasyon beklentisi ya da faiz beklentisi gibi rakamları açıklaması teknik olarak mümkün değildir. Ekonomiye yön vermesi açısından Merkez Bankası her ay belirlenen büyük finans kuruluşları ve yatırımcılardan oluşan katılımcılarla gerçekleştirilen özel bir anket çalışması düzenlemekte, bu ankette yer alan katılımcıların açıklamış oldukları rakamlar baz alınarak medyan ortalamalar üzerinden anket sonuçları yayımlanmaktadır.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI BEKLENTİ ANKETİ: TCMB 2020 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL OLDU?

Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 7,89 TL iken, bu anket döneminde 7,77 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,41 TL iken, bu anket döneminde 8,37 TL olarak açıklandı.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI BEKLENTİ ANKETİ: TCMB 2020 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,47 iken, bu anket döneminde yüzde 14,18 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,77 iken, bu anket döneminde yüzde 10,84 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,20 ve yüzde 9,24 olarak gerçekleşmiştir.

MERKEZ BANKASI ARALIK AYI BEKLENTİ ANKETİ: TCMB 2020 YIL SONU FAİZ TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 14,84 iken, bu anket döneminde yüzde 16,09 olarak gerçekleşmiştir. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 14,74 iken bu anket döneminde yüzde 16,07 olmuştur. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 14,49 ve yüzde 16,18 olarak açıklandı.
Yorumlar (0)