Son Dakika: Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! 15 Nisan 2021 PPK Toplantısı Politika Faizi Yüzde Kaç Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayı faiz kararı açıklandı. Son dakika faiz kararı açıklaması ile piyasalarda yön belirlendi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından ilk kez başkanlık edilen toplantı sonrasında politika faizi yüzde kaç oldu, dolar kuru ve altın fiyatları ne olur, bankaların kredi faiz oranları düşer mi, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizi ne olur, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları nasıl etkilenir?

Son Dakika: Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı! 15 Nisan 2021 PPK Toplantısı Politika Faizi Yüzde Kaç Oldu?
Merkez Bankası tarafından açıklanan karar kapsamında piyasaya aylık olarak müdahale etmek üzere 2021 yılında her ay düzenli olarak PPK toplantısı düzenleneceği ilan edilmişti. Bu kapsamda beklenen TCMB Merkez Bankası Nisan 2021 PPK toplantısı az önce sonlandırıldı.

Düzenlenen toplantı sonrasında piyasalara yön verecek olan kritik faiz kararı ilan edilirken yayımlanan toplantı tutanağı içerisinde yer alan ifadelerde mercek altına alındı.

MERKEZ BANKASI ŞAHAP KAVCIOĞLU BAŞKANLIĞINDA İLK KEZ PPK TOPLANTISI YAPILDI! 

Naci Ağbal tarafından Mart ayında açıklanan son faiz kararı ile 200 baz puan faiz artırımı yapılmış ve politika faiz oranı yüzde 17 seviyesinden yüzde 19 seviyesine yükseltmişti. Verilen karar sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınarak, Cumartesi yayımlanan kararname ile yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Kavcıoğlu ilk kez Para Politikaları Kurulu Toplantısına başkanlık etti. Verilen karar basına duyurulurken açıklanan karara piyasaların ilk tepkisi de olumlu oldu.MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Naci Ağbal görevden alınmadan önce başkanlık ettiği son Mart ayı toplantısı ile politika faizini yüzde 19 seviyesine çekmiş, 200 baz puanlık faiz artırımı kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınarak, Cumartesi yayımlanan kararname ile yerine Şahap Kavcıoğlu atanmıştı.

Kavcıoğlu ilk kez başkanlık etmiş olduğu toplantıda Merkez Bankası Politika Faiz Oranı rakamını yüzde 19 seviyesinde sabit tuttu ve değişikliğe gitmedi.MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARI NASIL ETKİLENİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı öncesinde beklenti faizin yüzde 19 seviyesinde sabit tutulacağı yönündeydi. Açıklanan karar öncesinde dolar kurunda hızlı bir geri çekilme başlamış ve beklentinin ağırlık kazanması ile dolar kuru 8.05 TL seviyesine kadar çekilmişti.

Faiz kararının beklentileri karşılaması ile dolar kuru ve altın fiyatlarında geri çekilme desteklenmiş olurken piyasalarda gelen ilk fiyatlarda dolar kurunda düşüşün sürdüğü, gram altında ise uluslararası piyasada yaşanan hareketlenmeler neticesinde yukarı yönlü hareketlilik görüldü.MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENİR, BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, KREDİ FAİZ İNDİRİMİ GELİR Mİ?

Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararı ile beraber ne yazık ki kredi faiz oranları için bir indirim etkisi görülmedi. Merkez Bankası tarafından yapılan enflasyon vurgusu ve enflasyonun üzerinde tutulacak olan faiz oranı nedeni ile enflasyon rakamlarında bir düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapılamayacağı beklentisi oluştu.

Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,32 oranı ile Vakıfbank tarafından verilirken en düşük ihtiyaç kredisi faiz oranı ise yüzde 1.49 seviyesi ile QNB Finansbank tarafından veriliyor. En düşük taşıt kredisi faiz oranı ise yüzde 1.50 oranı ile yine Vakıfbank tarafından uygulanıyor. Ne yazık ki bankaların kredi faiz oranları parasal sıkılaşma politikası kapsamında halen çok yüksek seviyelerde bulunuyor.

BANKALARIN 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENECEK?

Yapılan güncelleme sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınan kararın 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarını destekler nitelikte oldu. Şu anda en yüksek 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 20 olarak uygulanırken önümüzdeki dönemde de dolar kuru ve Merkez Bankası fonlama hareketlerine göre ilerlemeye devam edecek.
Yorumlar (0)