Son Dakika Merkez Bankası Mart Ayı Beklenti Anketi Yayımlandı: 2021, 2022 ve 2023 Dolar Kuru, Enflasyon ve Faiz Beklentisi Rakamları

TCMB 2021 yılı Mart ayı Beklenti Anketi raporu yayımlandı. Merkez Bankası beklenti anketi raporu ile merak edilen rakamlar da ilan edilmiş oldu.

Son Dakika Merkez Bankası Mart Ayı Beklenti Anketi Yayımlandı: 2021, 2022 ve 2023 Dolar Kuru, Enflasyon ve Faiz Beklentisi Rakamları
TCMB 2021 yılı Mart ayı Beklenti Anketi raporu yayımlandı. Merkez Bankası beklenti anketi raporu ile merak edilen rakamlar da ilan edilmiş oldu. Özellikle de son günlerde yükselen dolar kuru nedeni ile Merkez Bankası 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini rakamları için açıklanacak son tahmin merak konusu olmuştu.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NEDİR?

TCMB Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak yapılan özel bir araştırma raporu olan beklenti anketi Merkez Bankası adı ile anılmaktadır. Fakat Merkez Bankası kendisi piyasa yapıcı bir banka olduğu için dolar tahmini ya da enflasyon tahmini rakamı açıklaması  teknik açıdan mümkün değildir.

Gerçekleştirilen anket çalışması ile açıklanan sonuçlar Merkez Bankası tarafından düzenlenen ankete iştirak eden katılımcıların vermiş olduğu yanıtlar üzerinden belirlenerek ilan edilir. Ankete katılanların beyanları üzerinden medyan beklenti hesaplanmakta, elde edilen sonuçlar ilan edilmektedir. Anketi yapan kurum Merkez Bankası olduğu için bu isim ile anılmaktadır. Bu isim ile anılmasına rağmen tahminleri yapan kurum Merkez Bankası değil ankete iştirak eden reel sektör, finansal sektör ve profesyonellerin açıklamış olduğu rakamlar olarak ankette yer alır.MERKEZ BANKASI MART AYI BEKLENTİ ANKETİ İLE 2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,23 iken, Mart ayı anket döneminde yüzde 11,54 olarak gerçekleşti. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,36 olarak açıklanırken, bu anket döneminde yüzde 10,47 olarak ilan edildi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,03 ve yüzde 9,18 olarak gerçekleşti.MERKEZ BANKASI SON DAKİKA DOLAR KURU TAHMİNİ RAPORU! 2021 - 2022 VE 2023 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMLARI KAÇ TL?

Cari yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi bir önceki anket döneminde 7,79 TL iken, bu anket döneminde yükselerek 7,95 TL olarak ilan edildi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 7,94 TL iken, bu anket döneminde yine yükseliş göstererek 8,20 TL olarak gerçekleşti.MERKE BANKASI FAİZ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ, FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK, YÜKSELECEK Mİ, DÜŞER Mİ?

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,04 iken, bu anket döneminde yüzde 17,56 olarak anket çalışmasında yer aldı.

Merkez Bankası Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,00 iken, bu anket döneminde yüzde 17,53 olarak ankette yer aldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 17,00 ve yüzde 17,59 olarak belirlendi.
Yorumlar (0)