EKONOMİ

Son Dakika: Merkez Bankası Ocak Ayında Faizi Yüzde 17 İle Sabit Tuttu!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak 2021 faiz kararı açıklandı. Bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ve 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yanı sıra dolar, euro kuru ve altın fiyatları için de hayati öneme sahip olan karar haberimizde!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak 2021 faiz kararı açıklandı. Bankaların ihtiyaç, taşıt, konut kredisi ve 32 günlük vadeli mevduat faiz oranları yanı sıra dolar, euro kuru ve altın fiyatları için de hayati öneme sahip olan karar haberimizde!

Piyasaların büyük bir merakla beklemiş olduğu Merkez Bankası Ocak ayı faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 2021 yılının açıklanan ilk faiz kararı olmasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan faiz açıklamalarının da etkisini göstermesi nedeniyle karar büyük bir dikkatle yakından takip ediliyordu. 

MERKEZ BANKASI 2020 YILINI NASIL KAPADI?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2020 yılına faiz indirimleri ile başlamıştı. Murat Çetinkaya yerine 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Murat Uysal göreve faiz indirimi ile başlamış, 2020 yılında da bu indirimlerini sürdürmüştü. 2020 yılının ilk faiz kararı 16 Ocak 2020 tarihinde ilan edilmiş ve bu toplantı ile Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 12 seviyesinden yüzde 11,25 seviyesine çekilmişti. 

Şubat ayı PPK toplantısı ile faiz oranı politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 11,25’ten yüzde 10,75 seviyesine çekilmişti. Merkez Bankası Mart 2020 PPK toplantısı ile politika faiz oranı yüzde 9,75 seviyesine çekilmiş, Nisan ayında ise pandemi etkisi ile parasal genişleme politikası kapsamında 100 baz puan faiz indirimi yapılarak yeni oran yüzde 8.75 olarak ilan edilmişti. 

2020 yılının son faiz indirimi Mayıs ayı toplantısında yapılmış, 50 baz puan faiz indirimi ile yüzde 8.25 seviyesine oranlar güncellenmişti. Haziran ayı ve Temmuz ayı toplantılarında faiz oranı yüzde 8.25 seviyesinde sabit tutulmuştu. Eylül ayı toplantısında ise enflasyon rakamlarında yaşanan hızlı yükseliş sonrasında faiz artırımı kararı kaçınılmaz bir hale gelmiş ve politika faizi yüzde 10,25 seviyesine çekilmiş, Ekim ayı toplantısında ise tüm artış beklentisine rağmen oranlar sabit tutularak toplantı pas geçilmişti. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL SERT FAİZ ARTIRIMI İLE 2020 YILINA DAMGA VURDU! 

Dolar kurunda rekor üzerine rekor kırılması ve enflasyon rakamlarında yaşanan sert yükseliş sonrasında Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sürpriz bir kararla görevinden alınarak yerine Naci Ağbal atanmıştı. Kararın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ta sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama ile sağlık sorunlarını neden göstererek istifa ettiğini duyurmuştu. 

Ekonominin en üst kademesinde yaşanan bu sürpriz görev değişiklikleri ile dolar kurunda sert bir düşüş yaşanmış, ekonomide güven göstergesi yükselmişti. Merkez Bankası Başkanı koltuğuna oturan Naci Ağbal ilk toplantısında Kasım ayı faiz kararı ile rekor bir artışa gitmiş ve politika faiz oranını yüzde 10,25 seviyesinden yüzde 15 seviyesine çekmişti. 

Naci Ağbal tarafından ikinci kez açıklanan faiz kararı oranı ise yine beklenti anketlerinin çok daha üstünde gerçekleşti ve Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 15 seviyesinden yüzde 17 seviyesine çekilmişti.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN ŞOK AÇIKLAMA: YÜKSEK FAİZE KARŞIYIM! 

Merkez Bankası tarafından atılan adımlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan kararlar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yeni reform paketi açıklamaları sonrasında dolar kurunda yaşanan çekilme hızlanmıştı. 

Yükselen faiz oranları sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konu hakkında ilk açıklama DEİK  toplantısında gelmiş “Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok. Şu anda dünyaya bakalım ABD’de faiz oranı ne? Japonya’ya bakalım ne? Eksi. Gelelim Avrupa’ya; bir-iki.

İsrail, eksi. Bütün bunlar apaçık ortadayken, biz yüksek faizlerle övünüyoruz ya. İnandığım bir şey var; yüksek faizle bir yere varamayız. Borcu yüksek faizle kendimize dışarıdan imkan sağlamakla değil, kendi kaynaklarımızla bunu nasıl öderiz bunun çalışmasını yapacağız, bunun başka çıkışı olmaz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir” diyerek bir kere daha yüksek faize karşı olduğunu dile getirmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama sonrasında Merkez Bankası tarafından Ocak ayında faiz indirimi yapılacağı beklentisi oluşmuş, piyasalarda yaşanan çalkalanma sonrası dolar kuru yeniden 7.50 TL seviyesinin üzerine çıkmıştı. 

MERKEZ BANKASI OCAK AYI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! TCMB OCAK 2021 TOPLANTISI FAİZ KARARI NE OLDU?

Naci Ağbal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş’ın aralarında olduğu Para Politikası Kurulu üyeleri ile Ocak ayı toplantısı yapıldı. Yapılan toplantı ile politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 ile sabit tuttu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ, 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı ile bankalarda büyük değişimler beklenmezken aynı oranların devam edeceği ihtimali ağırlık kazanıyor. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir