Son Dakika: Merkez Bankası Örtülü Faiz Artışı Yaptı! Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi İle Vadeli Mevduat Faiz Oranları Yükselecek Mi, Faizlerde Son Durum Ne?

Dün haftanın son işlem gününde piyasalarda yaşanan aşırı oynaklık sonrası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından peş peşe hamleler geldi. Yapılan sert açıklamanın ve müdahale sinyalinin kur üzerinde olumlu bir etkisi olmaması üzerine Merkez Bankası ara toplantı yaparak politika faiz oranını yükseltmek yerine örtülü faiz artışı anlamına gelen çok sayıda hamlede bulundu. Merkez Bankası fonlama maliyeti yükseltildi, likiditeyi azalttı. Son çare olarak geç likidite faizi penceresi gündeme taşındı. Merkez Bankası Ağustos 2020 PPK toplantısı öncesi atılan adımlar dikkat çekti. Peki, bankaların kredi faiz oranları bu adımlardan nasıl etkilenir, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yükselir mi, düşer mi, 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları ne olur, kredi çekmek isteyenler ve parası olanlar ne yapmalı?

Son Dakika: Merkez Bankası Örtülü Faiz Artışı Yaptı! Bankaların İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi İle Vadeli Mevduat Faiz Oranları Yükselecek Mi, Faizlerde Son Durum Ne?

Cuma günü piyasalarda yaşanan aşırı oynaklık ve kur şoku ile borsadaki değer kaybı sonrası Merkez Bankası peş peşe açıklamalar ve müdahalelerde bulunmuştu. 

Piyasalar yangın yerine dönerken yangının söndürülmesi için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından faiz silahı zorunlu olarak çekilidi. 

MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİ 8.25 SEVİYESİNDEYKEN FONLAMA FAİZİ ORANI İÇİN 9.75 RAKAMINI KULLANMAYA BAŞLADI, ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIŞI YAPILDI! 

Dün döviz kurları ve altın fiyatları peş peşe rekor üstüne rekor kırarken yaşanan gelişmeler üzerine Merkez Bankası piyasalardaki yangını söndürmek için üst üste müdahalelerde bulundu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 8.25 olarak uygulanırken yapılan ilk müdahale bu oran üzerinden örtülü faiz artışına gidilmesi oldu. Merkez Bankası fonlama maliyeti oranını yüzde 9.75 seviyesine çekti.

Alınan karar sonrası dolar ve euro kuru rakamlarında bir miktar geri çekilme yaşanırken Merkez Bankası tarafından 20 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Para Politikası Toplantısı süresine kadar son çare olarak 11.25 olarak uygulanan geç likidite penceresinin de kullanılabileceği değerlendirmesi geldi. 

MERKEZ BANKASI PPK TOPLANTISI AĞUSTOS 2020 NE ZAMAN, TCMB POLİTİKA FAİZ ORANI YÜKSELİR Mİ, FAİZ KARARI NE OLUR, ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURU NASIL ETKİLENİR?

Merkez Bankası Ağustos 2020 PPK toplantısı 20 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleşecek. Toplantıda alınacak karar o tarihe kadar atılan bu adımlardan elde edilen sonuçlara bağlı olarak belirlenecek. Dolar kurunda yaşanan hızlı yükselişin devam etmesi halinde ara toplantı ile bile faiz artışı kararı çıkabileceği belirtilirken yine alınan bu önlemlerin kuru sakinleştirmesi halinde örtülü faiz artışları ile devam edilmesi ve 8,25 seviyesinin korunması bekleniyor. 

Merkezin beklentiye rağmen faiz artış kararı almaması halinde hem dolar kuru hem de altın fiyatlarının yukarı yönlü seyretmesi, faiz indirmesi halinde ise düşüş yaşanması bekleniyor. 

ÖRTÜLÜ FAİZ ARTIŞI SONRASI BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI VE MEVDUAT HESABI FAİZLERİ NASIL ETKİLENİR, BANKALARIN KREDİ FAİZLERİ YÜKSELECEK Mİ?

Ne yazık ki atılan tüm bu adımlar bankaların kredi faiz oranları için artış yaşanabileceği şeklinde yorumlanıyor. 

Konu hakkında değerlendirmede bulunan ve yapılan hamlelelerin başarılı olup olmayacağına dair soruları yanıtlayan eski Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fatih Özatay, “Bunun adı faiz artırmaktır. Ortalama fonlama faizini ne kadar yukarı çekerse o kadar faiz artırmış olur. Ama sorunun temelini çözmüyor. Sadece panik havasını durdurur” diyerek müdahalenin yetersiz olduğunu söyledi. 

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Alkin ise açıklama yaparak “TL'yi sıkıştırıp döviz kurlarını düşürmeye çalışmak, ateşi düşmeyen hastanın gırtlağını sıkmak gibidir. Sonunda ateş düşer” ifadeleri ile değerlendirmede bulundu. 

Ekonomistler yapılan müdahalelerin faizlerde sıçrama yaşanmasına neden olabileceğini belirtirken bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yanı sıra birikimini bankaya yatıranlar için 32 günlük vadeli hesap mevduat faiz oranları için artış yaşanabileceği belirtiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)