Son Dakika: Merkez Bankası PPK Mayıs Ayı Faiz Kararı Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB politika faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası Mayıs ayı faiz kararı için MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından beklenen açıklama geldi. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak, Merkez Bankası faiz kararı ne oldu, faiz indirimi ya da artırımı yapıldı mı, karar sonrası dolar kuru ve altın fiyatlarında son durum ne?

Son Dakika: Merkez Bankası PPK Mayıs Ayı Faiz Kararı Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından piyasaların merakla beklemiş olduğu faiz kararı ilan edildi. TCMB Mayıs 2021 PPK toplantısı az önce tamamlanırken, karar kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edildi. 

MERKEZ BANKASI MAYIS FAİZ KARARI NE OLDU, MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YA DA ARTIRIMI YAPTI MI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Naci Ağbal Mart ayı PPK toplantısı sonrasında görevden alınmış, yerine düşük faiz politikasını savunan Şahap Kavcıoğlu atanmıştı. Daha önce yayımlamış olduğu köşe yazılarında faiz oranlarını yükselttiği için sürekli olarak eleştirdiği Naci Ağbal'ın yerine başkanlık ettiği ilk toplantıda Nisan ayında Kavcıoğlu faiz oranlarını yüzde 19 seviyesinde sabit tutmuştu. 

Dolar kurunda yaşanan dalgalanma ve yukarı yönlü hareketlenmenin devam etmesi, enflasyon rakamlarının halen çok yüksek seyretmesi ve henüz zirve noktasına ulaşmadığı yorumları sonrasında Mayıs ayı toplantısı öncesinde açıklanan tüm anketlerde politika faizinin sabit tututulacağı beklentisi ağırlık kazanmıştı. 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanan TCMB Mayıs 2021 PPK Toplantısı özeti ile politika faiz oranı bir kere daha yüzde 19 seviyesinde sabit tutuldu ve herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı öncesinde dolar kurunda geri çekilme, euro kurunda ise yükseliş yaşanmıştı. Kararın açıklanmasına dakikalar kala dolar kuru 8,3115 TL seviyesinden Euro kuru ise 10 lira sınırının hemen üzerinde 10,02 lira seviyesinden işlem görüyordu. 

Altın fiyatlarında ise gram altın cephesinde yükseliş, çeyrek altın fiyatlarında ise düşüş vardı. Gram altın 479,13 TL alış ve 479,21 TL satış fiyatı üzerinden işlem görürken çeyrek altın alış 768 TL alış ve 790 TL satış seviyesinde bulunuyordu. Karar beklentiler ile doğru orantılı olduğu için piyasalarda olumsuz bir etki yaratmazken piyasalarda yönü toplantı özetindeki ifadeler ve faiz indirimi sinyalleri belirleyecek.

Yorumlar (0)