Son Dakika: Merkez Bankası Şubat Ayı Beklenti Anketi Yayımlandı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yılı Şubat ayı Beklenti Anketi yayımlandı.

Son Dakika: Merkez Bankası Şubat Ayı Beklenti Anketi Yayımlandı!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yılı Şubat ayı Beklenti Anketi yayımlandı. 2021 yıl sonu dolar kuru, enflasyon ve faiz tahmini beklentisi açıklandı. Piyasaların büyük bir merakla beklemiş olduğu beklenti anketinde dolar kuru tahmini, enflasyon beklentisi ve faiz tahmini olmak üzere 3 ana kalemde açıklanan rakamlar yakından takip ediliyor.

Merkez Bankası Şubat ayı beklenti anketinde bu ay 60 katılımcının yanıtları üzerinden çalışma yapılırken finansal sektör katılımcılarının sayısı dikkat çekti.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NE DEMEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak yapılan özel bir araştırma raporu olan beklenti anketi Merkez Bankası adı ile anılmaktadır. Ancak Merkez Bankası kendisi piyasa yapıcı bir banka olduğu için dolar tahmini ya da enflasyon tahmini rakamı açıklaması mümkün değildir.

Bu anket çalışması ile açıklanan sonuçlar Merkez Bankası tarafından düzenlenen ankete iştirak eden katılımcıların vermiş olduğu yanıtlar üzerinden belirlenmektedir. Katılımcıların beyanları üzerinden medyan beklenti hesaplanmakta, elde edilen sonuçlar ilan edilmektedir. Anketi yapan kurum Merkez Bankası olduğu için bu isim ile anılmaktadır. Ancak tahminleri yapan kurum Merkez Bankası değil ankete iştirak eden reel sektör, finansal sektör ve profesyonellerin açıklamış olduğu rakamlardır.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON TAHMİNİ ŞUBAT 2021

Açıklanan rapora göre Merkez Bankası enflasyon tahmini Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,15 olarak açıklanmıştı. Şubat ayında ise söz konusu rakam yüzde 11,23 olarak revize edildi.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,53 iken, bu
anket döneminde yüzde 10,36 olarak gerçekleşti. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,14 ve yüzde 9,03 olarak ankette yerini aldı.MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ 

Anket sonuçlarına göre yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 8,09 TL iken, bu anket döneminde 7,79 TL olarak gerçekleşti. Döviz kuru beklentisi 8 liranın altına gerilemiş oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,16 TL iken, bu anket döneminde 7,94 TL olarak gerçekleşti ve yine 8 lira bandının altında kaldı.

MERKEZ BANKASI FAİZ BEKLENTİ ANKETİ ŞUBAT 2021 TAHMİNİ 

Şubat ayı anketine göre BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 17,09 iken, bu anket döneminde yüzde 17,04 seviyesine çekildi. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi ise değişmedi ve bir önceki anket döneminde açıklanan oran olan yüzde 17,00 seviyesinde tutuldu. Merkez Bankası 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu.

Emlak365.com
Yorumlar (0)