Son Dakika: Merkez Bankası Şubat Ayı Faiz Kararı Açıklandı!

Piyasaların nefesini tutarak beklemiş olduğu Merkez Bankası Şubat faiz kararı açıklandı.

Son Dakika: Merkez Bankası Şubat Ayı Faiz Kararı Açıklandı!
Piyasaların nefesini tutarak beklemiş olduğu Merkez Bankası Şubat faiz kararı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınan Murat Uysal'ın yerine atanan Naci Ağbal'ın başkanlık ettiği PPK toplantısı sonrasında  kritik veri kamuoyuna ilan edildi.

MERKEZ BANKSI BAŞKANI NACİ AĞBAL'IN FAİZ KARNESİ NASIL ŞEKİLLENDİ?

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevinden alınmasının ardından yerine Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı olan Murat Uysal gelmiş, o dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan yüksek faiz eleştirileri sonrasında son derece sert bir faiz indirimi sürecine girilmişti. Murat Uysal'ın başkanlık koltuğuna oturması ile beraber Merkez Bankası politika faiz oranı büyük bir hızla düşürülmeye başlarken patlak veren pandemi ile beraber tüm dünya merkez bankalarında olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir hızla parasal genişleme politikasına geçiş yapılmıştı.

Özellikle de Haziran ayı itibari ile Türkiye'de yeni normale geçiş dönemi ile beraber kamu bankalarının kredi destek paketleri devreye alınmış ve piyasaya son derece düşük oranlarla fonlama desteği sağlanmıştı. Ancak yürütülen bu politikalar kapsamında dağıtılan kredilerin büyük bir bölümünün dolar ve altın alımına akması dolar kuru ve altın fiyatlarında peş peşe rekorları beraberinde getirmişti. Yine aynı süreçte vatandaşın yüzde 0.64 faiz oranı ile 1 sene ertelemeli kredi kampanyasına yoğun ilgi göstermesi ile konut fiyatları, 0.49 faiz oranlı taşıt kredisi desteği ile de araç fiyatları rekor oranda zam görmüştü.NACİ AĞBAL NE ZAMAN  MERKEZ BANKASI BAŞKANI GÖREVİNE ATANDI, HANGİ TARİHTE BAŞKAN OLDU?

Yaşanan zam furyasının da etkisi ile dolar kuru ve altın fiyatlarının yanı sıra enflasyon rakamları da son derece sert bir şekilde yükselmiş ve yaşanan  bu tehlikeli yükseliş ekonomi yönetiminde üst düzey değişikliklere neden olmuştu. Süreçte piyasaları sarsan ilk haber 7 Kasım 2020 Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazete ile gelmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevinden almış ve yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji Bütçe Başkanlığı görevinde bulunan, eski maliye bakanlarından Naci Ağbal'ı atamıştı.

Göreve gelir gelmez Naci Ağbal hızlı bir başlangıç yaptı ve hemen bankacılar ile özel bir toplantı yaptı. Gerçekleştirdiği tüm açıklamalarda enflasyonla mücadele, sıkı para politikası ve şahin mesajlar ile piyasaya güven aşıladı. Piyasalar daha Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınmasının şokunu yaşarken bu seferde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabı üzerinden istifa açıklamasında bulundu.İstifanın sadece bir mesaj olması hesabının hacklenmiş olabileceği şüphesini uyandırırken yaşanan birkaç günlük belirsizlikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifayı kabul ederek yerine Lütfi Elvan'ı Hazine ve Maliye Bakanı olarak atadı.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal beklentilerin çok daha üstünde bir faiz artırımı kararına imza attı ve ilk başkanlık ettiği toplantıda Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 15 seviyesine çekerek oldukça radikal bir karara imza attı. Aralık ayı PPK toplantısı ile Merkez Bankası yine piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 2 puanlık bir faiz artırımına gitti ve politika faiz oranını yüzde 17 seviyesine çekti.Ocak ayı toplantısı ise beklenildiği üzere pas geçildi ve politika faiz oranı yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal süreçte Murat Uysal'ın aksine sık sık kameraların karşısına geçti ve sunumlar gerçekleştirdi. Yapılan her açıklamada sıkı para politikası mesajı verilirken yabancı yatırımcılar Ağbal'ın açıklamalarını olumlu fiyatladı. Atılan adımlar ile rekor üzerine rekor kıran ve  8.57 TL seviyesi ile tüm zamanların rekorunu kıran dolar kuru dün itibari ile 7 liranın altını görerek son 6 ayın en dip noktasına ulaşmış oldu.

MERKEZ BANKASI ŞUBAT AYI PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! 

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan son dakika açıklaması ile TCMB Politika Faiz Oranı Yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu ve beklentileri ile doğru orantılı olarak Şubat ayı toplantısı da pas geçilmiş oldu.

[video poster="https://www.emlak365.com/wp-content/uploads/2021/02/Faiz-Nedir-mp4-image.jpg" width="1280" height="720" mp4="https://www.emlak365.com/wp-content/uploads/2021/02/Faiz-Nedir.mp4"][/video]

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ VE 32 GÜNLÜK VADELİ MEVDUAT HESABI FAİZ ORANLARI RAKAMLARINI NASIL ETKİLER, KREDİ FAİZLERİ NE ZAMAN DÜŞER?

Açıklanan karar sonrasında gözler bankaların faiz oranlarına çevrildi. Uzun süredir düşen dolar kuru sonrasında gözler kredi faiz oranlarına çevrilmişti. Bazı bankalar küçük faiz oranı indirimleri yaparken ne yazık ki Haziran ve Temmuz aylarında verilen ucuz kredi desteklerinin bugünkü piyasa koşulları altında imkansız bir hale geldiği belirtiliyor.

Merkez Bankası tarafından enflasyonla mücadele kapsamında yürütülen politikalar kapsamında bir daha vatandaşa yüzde 0.49 ve 0.64 faiz oranı ile bu konjonktürde destek kredisi verilmesi imkansız kabul ediliyor. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamalarda da enflasyon vurgusu öne çıkmış, tek haneli enflasyon hedefine ulaşılana kadar Merkez Bankası olarak faiz indirimi yapılmayacağı sözü verilmişti. Bankaların zaten şu anda son derece dalgalı ilerleyen ekonomide fazla risk üstlenmek istemediği ve bu nedenle kredi onayı verilen parasal miktarı daha düşük seviyelerde tutmayı amaçladıkları belirtiliyor.

Ne yazık ki yapılan tüm bu açıklamalar ile kısa vadede büyük bir faiz indirimi yaşanması beklenmiyor. Ancak faiz oranlarının bu şekilde sabit tutulması, dolar kuru ve enflasyon rakamlarında yaşanan düşüşün devam etmesi halinde 2021 yılının ikinci yarısı yani en geç Haziran ayı itibari ile bankaların faiz oranlarında düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.Bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları rakamlarında ise ne yazık ki beklentiler karşılanmadı. Konu kredi faiz oranlarını yükseltmek olduğu zaman son derece sert hareketlere imza atan bankalar aynı faiz artırımı vadeli hesaplarda söz konusu olduğunda ise işi oldukça ağırdan almaya devam ediyorlar. Kredi faiz oranları nerede ise 3 katına yaklaşan bir artış yaşarken ne yazık ki mevduat faizleri biraz daha geride kaldı.

Şu anda en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 18.75 olarak Alternatif Bank VOV hesap ile uygulanırken yüzde 17-18 aralığı diğer bankaların uygulamış oldukları vadeli faizi olarak dikkat çekti. 2020 yılının Haziran ayına oranla faizler yükselmiş olsa da yine de enflasyon rakamları ile kıyaslandığında vadeli mevduat hesaplarında yükseliş payı bulunduğu belirtiliyor. Özellikle de ters dolarizasyon etkisi için mutlaka vadeli mevduat hesabı faz oranlarının daha da yükseltilmesi gerektiği, vatandaşı Türk Lirası yatırıma çekmek ve dolar bozmayı teşvik etmek için bankaların bu alanda elini biraz daha taşın altına koyması gerektiği vurgusu piyasada ağırlık kazanıyor.MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI DOLAR KURU VE ALTIN FİYATLARININ NASIL ETKİLER, YÜKSELİR Mİ, DÜŞER Mİ?

Piyasalarda en kötü senaryo Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yüzde 17 oranında sabit tutarak bu toplantıyı da pas geçeceği yönünde fiyatlandı. Açıklanan pek çok beklenti anketinde medyan beklenti faizlerin yüzde 17 seviyesinde sabit tutacağı yönünde açıklandı. Merkez Bankası'nın faiz artırımı konusunda ise en yüksek tahmin 100 baz puan faiz artırımı olabileceği yönünde gerçekleşmişti.

Merkez Bankası yine piyasaların beklentisini karşılaması ve Şubat ayı PPK toplantısı karar metni ile yine şahin mesajlar vermeye devam etmesi sayesinde dolar kuru ve altın fiyatlarında sert bir yukarı yönlü kırılma yaşanması ihtimalinin önüne geçmiş oldu. Dolar kuru ve altın fiyatları beklentilerin karşılanması nedeni ile aşağı yönlü hareketini sürdürürken açıklanacak olan iç ve dış piyasa verileri yakından takip edilmeye devam edilecek.
Yorumlar (0)