Son Dakika! Merkez Bankası Yeni Başkanı Kavcıoğlu'ndan İlk Resmi Açıklama Geldi

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama geldi. Kavcıoğlu enflasyonda kalıcı düşüş vurgusunda bulundu ve atılacak adımlara değindi.

Son Dakika! Merkez Bankası Yeni Başkanı Kavcıoğlu'ndan İlk Resmi Açıklama Geldi
Naci Ağbal'dan boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla atanan Şahap Kavcıoğlu'ndan ilk açıklama geldi. Kavcıoğlu göreve geldikten sonra yaptığı ilk konuşmasında uygulanacak politikalar hakkında bilgi verdi.

TCMB BAŞKANININDAN İLK AÇIKLAMA 'ENFLASYON' OLDU

Merkez Bankası Yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu ilk açıklamasını yazılı olarak yaptı.

Basın açıklamasında Merkez Bankası'nın para politikası araçlarını enflasyonda kalıcı düşüş sağlamak amacıyla etkin bir şekilde kullanacağını ifade etti. Büyüme sağlanması için atılacak adımlar ve bundan sonraki dönemde uygulanacak politikalar hakkında bilgi veren Şahap Kavcıoğlu'nun yazılı basın açıklaması şu şekilde;

Kavcıoğlu'nun Yazılı Basın Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun'la belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir.

Enflasyondaki gerileme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki kalıcı iyileşme yoluyla makroekonomik istikrarı olumlu etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı arttırıcı sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime uygun şekilde yapılacak olup uygulanacak politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanılacaktır.

TCMB BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU KİMDİR? ÜSTLENDİĞİ GÖREVLER

Naci Ağbal yerine göreve getirişlen Şahap Kavcıoğlu Bayburt doğumludur. Üniversitede İşletme bölümünü bitirmiştir. Daha sonra İngiltere Hastings College’ta İşletmecilik üzerine eğitim görmüş ardından Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsünde yüksek lisansını ve doktorasını tamamlamıştır.

Eski Milletvekili olan Kavcıoğlu Bu Zamana Kadar; 

Esbank TAŞ’de Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye Halk Bankası AŞ’de sırasıyla İstanbul Bölge Koordinatörü, Perakende Bankacılıktan, Esnaf-KOBİ Bankacılığından, Kredi Politikalarından, İnsan Kaynakları ve Organizasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır.
Yorumlar (0)