Son Dakika! Sınırda İşlem Gören Dolar Fiyatı 7 Liranın Üzerine Çıktı!

Dolar fiyatlarında meydana gelen yukarı yönlü ivme ve artış beklentisi bugün güne yine dolar fiyatlarının yükselerek başlamasına neden oldu. Resmi tatil olması nedeniyle piyasaların kapalı olduğu bugün dolar fiyatları 7 liranın üzerine çıktı. Doların yükselişi piyasalarda şok etkisi yaratırken tekrar düşüp düşmeyeceği de merak konusu oldu.

Son Dakika! Sınırda İşlem Gören Dolar Fiyatı 7 Liranın Üzerine Çıktı!

Piyasalarda oluşan baskıyla birlikte dolar uzun zamandır 7 lira sınırında işlem görüyordu. Güne yükselişle başlayan dolar fiyatları kıs bir süre sonra 7 lira sınırını aştı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü olması nedeniyle resmi tatil ilan edildiği için piyasalar kapalı. Doların son fiyatı ise 7,0250 lira seviyelerine kadar ulaştı.

Uzun zamandır 7 lira seviyelerinde gezen dolar fiyatları geçtiğimiz haftalarda da kısa süreliğine 7 liranın üzerine çıkmış ancak kısa sürede piyasaya yapılan müdahalelerle birlikte tekrar düşürülmüştü. Doların 7 liranın altında kalması için piyasalarda ciddi bir emek sarf edildiği açıklanmıştı.

Merkez Bankası tarafından yapılan enflasyon tahminlerinin ardından Başkan Murat Uysal merak edilen sorulara yanıtlar verdi. Bu süreçte bankanın dolar kuru hakkında bir hedefinin olmadığının altını çizdi.

Merkez Bankası Başkanından Döviz Kuru Değerlendirmesi

Dün yapılan toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Murat Uysal, Merkez Bankası döviz kuru rezervlerinin eksiye geçtiği yönündeki sorular karşısında oldukça iyimser bir yanıt vermişti. Açıklamalarında ‘Dünya olarak alışılmışın dışında bir dönemden geçiyoruz.

Gelişmekte olan ülkelerden ciddi oranda sermaye çıkışı oldu. Bununla birlikte merkez bankalarında da dalgalanmalar yaşanabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi toplam rezerv seviyemiz kısa vadeli sorumluluklar açısından bir sıkıntı meydana getirmeyecek. Bu konuda olumsuz bir durum yok’ dedi

Emlak365.com

Yorumlar (0)