Son Dakika! Şubat Ayı Kısa Çalışma Ödeneği, Ücretsiz İzin ve İşsizlik Maaşı Ödeme Tarihi Açıklandı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şubat ayı dönemine ilişkin kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödeme tarihleri ilan edildi.

Son Dakika! Şubat Ayı Kısa Çalışma Ödeneği, Ücretsiz İzin ve İşsizlik Maaşı Ödeme Tarihi Açıklandı!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şubat ayı dönemine ilişkin kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödeme tarihleri ilan edildi. Pandemi döneminde ekonomide yaşanan daralma nedeni ve getirilen zorunlu kısıtlama kararları sonrasında çok sayıda işyeri kapanmış bu dönemde ücretsiz izin olarak ta anılan kısa çalışma ödeneği sistemine geçiş yapılmıştı.

ŞUBAT AYI İŞSİZLİK MAAŞI VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATIRILACAK?

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı konusunda yazılı açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk "Şubat ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerini 5 Mart 2021 tarihinde hesaplara yatıracağız. IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacak" ifadeleri ile 5 Mart 2021 Pazartesi günü itibari ile ödemelerin başlayacağını duyurdu.

Pandemi döneminde işten çıkarma yasağı getirilirken yasak nedeni ile işverenler kısa çalışma ödeneği sistemine geçiş yapmıştı. Kısa çalışma ödeneğine geçen kişiler için maaşlarına göre belirlenen oranlarda vatandaşlar tarafından zorunlu ücretsiz izin desteği adı ile anılan kısa çalışma ödeneği maaşı alırken işten çıkarılan kişiler ise işsizlik maaşı ödemeleri devam ediyor. Gerekli işlemlerini yaparak maaş almaya hak kazanan kişilere ödemeleri 5 Mart 2021 Pazartesi günü itibari ile başlayacak. Sisteme IBAN numarası giren kişilerin ödemeleri sistem tarafından otomatik olarak banka hesaplarına yapılırken banka hesap numarası olmayan kişiler ödemelerini PTT şubeleri üzerinden almaya devam edecekler.
Yorumlar (0)