Son Dakika: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Açıkladı, Piyasa Yapıcı Bankalar İçin Ucuz Likidite İmkanı Kalmadı! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faizleri Yükselecek

Parasal sıkılaşma politikası çerçevesinde peş peşe kararlar almaya devam eden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından son dakika açıklaması geldi. Türk Lirası Likidite Yönetimine İlişkin Basın Duyurusu yayımlayan Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalar için tanımış olduğu likidite imkanlarını bugün itibari ile sıfırladı. Söz konusu karar ne yazık ki bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları için yükseliş anlamına geliyor. Bankalardan kredi çekecekler, acil kredi kullanmak isteyenler dikkat! Kredi faiz oranları her an yükselebilir...

Son Dakika: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Açıkladı, Piyasa Yapıcı Bankalar İçin Ucuz Likidite İmkanı Kalmadı! İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faizleri Yükselecek

Korana virüs salgını döneminde ekonomide yaşanan dalgalanma ile mücadele etmek için parasal genişleme politikası izlemeye başlayan Merkez Bankası piyasa yapıcı bankalara ucuz likidite imkanı sağlamıştı. 

Ancak enflasyon rakamlarında yaşanan artış ve piyasalarda yaşanan kur şoku sonrası Merkez Bankası zorunlu olarak parasal sıkılaşma politikası uygulamasına başlamış, bu kapsamda ilk adım olarak piyasa yapıcı bankalara uygulanan ucuz likidite kaynağı sınırlandırılmıştı. 

PİYASA YAPICI BANKALAR HANGİLERİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her sene belirli bankaları kapsam içerisine alarak piyasa yapıcı bankalar listesi oluşturmaktadır. Bu sene bu listede yer alan bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Akbank T.A.Ş.
  • Denizbank A.Ş.
  • HSBC A.Ş.
  • QNB Finansbank A.Ş.
  • Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
  • Ziraat Bankası A.Ş. 
  • Garanti Bankası A.Ş.
  • Halk Bankası A.Ş.
  • İş Bankası A.Ş.
  • Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

MERKEZ BANKASI'NDAN SON DAKİKA UCUZ LİKİDİTE AÇIKLAMASI GELDİ! 

Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 7 Ağustos 2020 tarihinde yapmış olduğu açıklama ile piyasaya yapıcı bankalara tanınan ucuz likidite kaynağının yarıya düşürüleceğini duyurmuştu. 

Banka bugün yapmış olduğu son dakika açıklaması ile ise bu imkanının tamamen sıfırlandırıldığını ilan etti. 

Yapılan açıklamada "Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri sıfırlanmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur" ifadeleri ile 12 Ağustos 2020 Çarşamba günü itibari ile açıklanan ucuz kredi kaynağının tamamen sıfırlanacağı duyuruldu. 

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NASIL ETKİLENECEK, İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Yapılan açıklama ile bankaların düşük faizli kredi kaynağı olarak kullanmış oldukları ucuz kredi penceresi ne yazık ki kapatılmış oldu. 

Bankalar artık Merkez Bankası'ndan kredi vermek için kullandıkları kaynaktan daha yüksek faiz oranları ile para aldıkları için müşterilerine de daha yüksek faiz oranları ile kredi vermek zorunda kalacak. Yine bankaların kredi vermek için kullanmış oldukları bir diğer kaynak olan müşteri hesaplarında tutulan paralar için uygulanan vadeli hesap mevduat faiz oranları da yükseldiği için kredi faiz oranlarında ki baş döndüren yükselişin artarak devam etmesi bekleniyor. 

Emlak365.com