Son Oranlar Açıklandı! Muhtemel Memur ve İşçi Emeklisi 2021 Ocak Maaş Zam Rakamları

Enflasyon oranlarının Aralık ayında ne olacağına dair son değerlendirme rakamları açıklandı.

Son Oranlar Açıklandı! Muhtemel Memur ve İşçi Emeklisi 2021 Ocak Maaş Zam Rakamları
Enflasyon oranlarının Aralık ayında ne olacağına dair son değerlendirme rakamları açıklandı. Yeni muhtemel enflasyon oranları beklentisine göre maaş zam tutarlarına dair değerlendirmeler haberimizde.

Emekli maaş zam oranlarının netlik kazanacağı Aralık 2020 enflasyon oranlarına dair son tahmin Merkez Bankası'ndan geldi Merkez Bankası 2020 Aralık beklenti raporunda enflasyonlarının 2020 yılsonunda ne kadar olacağına ilişkin beklentiler yer aldı. TCMB'nin beklenti oranları ve ilan edilen son rakamlara göre maaş zam oranları haberimizde.

ENFLASYON ORANLARINA DAİR BEKLENTİ BÜYÜDÜ

Emekli maaş zam oranları bilindiği üzere enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. 2020 yılının Temmuz ayından Aralık ayı sonuna kadar olan enflasyon oranları işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına doğrudan zam oranı olarak yansıyacak. Memur emeklilerinde ise zam oranı yüzde 3 net zam ve üzerine enflasyon oranlarının yüzde 4'ü üzerinde olan kısmın fark zammı olarak yansıtılması formülüyle bulunacak.

Enflasyon Oranlarına Dair Son Beklentiler

Enflasyon oranlarına ilişkin son beklentilerde TCMB oranların yükseleceğini öngördü. Kasım ayında ilan ettiği yüzde 12.47'lik yıllık zam oranı beklentisini yüzde 14.1 seviyesine çıkaran Merkez Bankası aralık ayında enflasyon oranlarının artacağını öngördü. Enflasyon oranlarına dair beklentilerin ardından ise emekli maaş zam oranlarına dair öngörülerde değişti. Daha önce yüzde 7 bandında zam alacağı öngörülen işçiler için zam oranı yüzde 8.1 bandına çıkmış oldu. Memur emeklileri için ise yeni zam beklentisi yüzde 7.1 seviyesine çıktı.

NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

Merkez Bankası'nın enflasyon oranlarına dair beklentileri gerçekleşirse işçi, esnaf, çiftçi emeklileri yüzde 8.1 oranında zam alacaklar. Bu zam oranı ile 2000 TL maaş alan bir emekliye 162 TL zam yapılacak. Maaşı 1800 TL olan bir emekli ise 155 TL zam almış olacak.
Yorumlar (0)