Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı! Emekli Olamayanlara Toplu Para Prim İadesi 2021

Çalışan herkesin en büyük hayali ve ortak isteği emekli olmak olarak öne çıkarken ne yazık ki pek çok kişi prim ödemesi yapmasına rağmen bu isteğine kavuşamıyor. Emeklilik şartları her geçen gün zorlaşırken bazı kişilere belirli şartlar dahilinde SGK prim iadesi yaparak ödedikleri parayı emekli olamadıkları için geri veriyor. Peki, emekli olamayanların prim iadesi şartları nelerdir? Emekli olamayan SGK'dan toplu para alabilir, Emekli olamayanlar dikkat parayı geri alabilirsiniz!

Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı! Emekli Olamayanlara Toplu Para Prim İadesi 2021

Milyonlarca çalışan emekli olmak için gün saymaya devam ederken ne yazık ki bazı kişiler yıllarca emek vermesine rağmen belirli koşulları sağlayamadığı için emekli olma hayallerine kavuşamıyor. Bu kişiler için de farklı imkanlar sunuluyor. Bunlardan biri de emekli olamayanlara SGK'dan toplu para iadesi olarak öne çıkıyor. 

Konuyu bugünkü köşesine taşıyan Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan merak edilen soruyu yanıtladı. Emekli olamayanların prim iadesi şartları nelerdir, emekli olamayanlara para iadesi var mı?

EMEKLİ OLAMAYANLAR DİKKAT PARAYI GERİ ALABİLİRSİNİZ! 

Köşesinde kendisine okurlarından gelen soruyu yanıtlayan Doğan 1960 doğumlu ve 1986 işe giriş tarihli takipçisinden gelen emeklilik sorusu üzerine prim iadesi hakkında bilgilendirmede bulundu. 1900 gün sigortalılık süresi olan takipçisinin prim gün sayısı ve çalışma yılı eksikliği nedeni ile emekli olamayacağını belirten Doğan bunun yerine SGK prim iadesi talebinde bulunabileceğini duyurdu. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı Doğan yapmış olduğu açıklamasında "Bu şartlarda emekli olamazsınız. Yeniden sigortalı olup çalışmaya başlayıp, prim gün sayısını ve 15 yıllık sigortalı yılınızı doldurmanız gerekiyor. Ya da ödediğiniz primleri geri iade alabilirsiniz." diyerek bu hakkı bir kere daha gündeme getirdi. 

EMEKLİ OLAMAYANLARIN PRİM İADESİ İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Sigorta girişi olan, prim ödemesi yapan ancak yaşını doldurmasına rağmen emeklilik prim gün sayısı ve çalışma yılı için aranılan şartları taşımadığı için emekli olamayan kişilere SGK toplu para iadesi yapıyor. Bunun için kişinin aktif sigortalı çalışan olmaması ve emeklilik için aranılan yaş şartını taşımaları yeterli oluyor. Başvurular SGK üzerinden yapılıyor ve o tarihe kadar adınıza ödenen prim tutarını toplu olarak geri almanıza olanak sağlanıyor.

Yorumlar (0)