Sosyal Güvenlik Uzmanı Tek Tek Açıkladı! 52 ve 54 Yaşında Emeklilik

Emeklilik hakkında bilinmeyenlere dair Sosyal Güvenlik Uzmanı açıklamalarda bulundu. Çalışanların sorularına yanıt veren SGK Uzmanı erken emeklilik ve 54 yaşında emeklilik sorularına dair açıklamalarda bulundu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Tek Tek Açıkladı! 52 ve 54 Yaşında Emeklilik
SGK'da yapılan son düzenleme sonrasında kadınlar 58 erkekler ise 60 yaşında emekli olacaklar. İşe giriş tarihine göre değişen bu yaş şartı özellikle son yıllarda işe başlayanlar için geçerli. Ancak işe giriş tarihi daha erken olanlar için süreç değişmekte.

54 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

SGK Uzmanı Ekrem Sarısu, Posta'da yer alan köşesinde emeklilik hayali kuranların sorularına yanıt verdi. Sarısu tarafından yanıt verilen sorulardan bir tanesi de 1999 yılı öncesi işe giren bir erkek vatandaşın sorusu oldu. Çalışan sorusunda "18 Şubat 1968 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Ekim 1994. 18 ay olan askerliğimi borçlandım. Toplam 5688 gün primim var." bilgilerini paylaştı ve  "Ne zaman emekli olabilirim?" sorusunu yöneltti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın sorusuna dair yaptığı açıklamasında ilk önce çalışanın bağlı olduğu emeklilik şartlarına dair bilgi verdi ve daha sonra emeklilik yaşını açıkladı. Ekrem Sarısu soruya dair açıklamasında "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve prim şartını sağladığınızdan bundan sonra prim ödemeseniz de 54 yaşınızı dolduracağınız 18 Şubat 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

52 YAŞINDA EMEKLİLİK HAKKI

Bir başka çalışan ise ilk sigorta başlangıcı tarihine göre en erken kaç yaşında emekli olacağını sordu. Çalışan sorusunda "1973 doğumluyum. İlk sigorta başlangıç tarihim 1 Nisan 1990 olup 5115 gün prim ödemem var." bilgilerini verip hangi tarihte emekli olabilirim? sorusunu yöneltti.

Sosyal Güvenlik Uzmanı çalışanın bilgileri kapsamında 52 yaşında emeklilik hakkı olduğunu duyurdu. Soruya verilen yanıtta "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 410 gün daha prim ödeyerek priminizi 5525 güne tamamlamanız şartıyla, 2025’te 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklaması yer aldı.

KİŞİYE ÖZEL DEĞİŞİYOR

İlk işe girş tarihi 1999 yılının Eylül ayından önce olanların emeklilik yaşı daha düşük oluyor. Ayrıca bu durum 1999 - 2002 ve 2002 - 2008 ile 2008 sonrası olarak değişiyor. Ancak emeklilik hesaplaması kişiye özel hesaplandığından yaş şartı değişmektedir.

EMEKLİLİK YAŞI HESAPLAMA

Kaç yaşında emekli olacağını merak edenler çok basit bir şekilde hesaplama yapabilirler. SGK resmi sitesi üzerinden yada e-Devlet üzerinden sunduğu hesaplama aracı ile çalışanların kaç yaşında emekli olabileceklerini hesaplıyor. Çalışanlar e-Devlet üzerinden kendi işe giriş bilgilerini sorgulama ekranına girerek yaş hesaplaması yapabilirler.
Yorumlar (0)