SSK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

SSK rapor parası sorgulama için e-devlet sitesine ya da ALO 170 hattına başvurulabilir. SSK’ya bağlı olarak çalışan personelin doktor tarafından istirahat etmesi gerekli görüldüğü hallerde, yasal olarak işe gitmeme hakkına sahiptir. İlgili personelin hesabına işe gitmediği günlere mahsuben Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası yatırılır. SSK mensubu çalışan, rapor parasının kendi adına yatıp yatmadığını SSK Rapor parası sorgulama yolu öğrenebilir. Detaylar haberimizde...

SSK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ve Nereden Öğrenilir?

SSK rapor parası sorgulama için e-devlet sitesine ya da ALO 170 hattına başvurulabilir. SSK’ya bağlı olarak çalışan personelin doktor tarafından istirahat etmesi gerekli görüldüğü hallerde, yasal olarak işe gitmeme hakkına sahiptir. İlgili personelin hesabına işe gitmediği günlere mahsuben Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası yatırılır. SSK mensubu çalışan, rapor parasının kendi adına yatıp yatmadığını SSK Rapor parası sorgulama yolu öğrenebilir.

SSK Rapor Parası Sorgulama Ve Rapor Parasının Çekilmesi Gereken Süre

Rapor parasının yatıp yatmadığının sorgulaması sonucu paranın en geç 2 aylık zaman zarfında ilgili personel tarafından çekilmesi gerekir. Rapor parası 2 ay sonunda halen ilgili personel tarafından çekilmedi ise, PTT tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna geri iade edilir.

Rapor parası alınması için rapor alan personelin bağlı olduğu işveren, rapor belgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmelidir. Rapor belgesinin SGK’ ya bildirilmesinden sonraki ilk 15 gün içinde, rapor parası ilgili personelin adına banka hesabına ya da PTT şubesine yatırılır.

Telefon İle SSK Rapor Parası Sorgulama

SSK Rapor parası için ALO 170 numarası da aranabilir. ALO 170 hattı çalışmakta olan personelin iş hayatı hakkında bilgi edinmesi, prosedürleri öğrenmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hizmete sunulmuştur.

ALO 170 tarafından arama yapan personele kimlik bilgileri ile ilgili sorular sorulur. Bu sorular güvenlik amacı ile sorulmaktadır. Arama yapan personel istediği bilgiye bu numaradan ulaşabilmek için, kendi kimlik bilgilerini doğru olarak vermelidir.

E-devlet Sitesinden SSK Rapor Parası Sorgulama

E-devletten SSK rapor parası sorgulanabilir. Bu amaçla izlenmesi gereken basamaklar şunlardı

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresi üzerinden E-devlet sitesi ana sayfasına ulaşılır.
 • Sorgulama yapan kişi E-devlet ana giriş sayfasında bulunan ilgili kutucuklara kendi TC kimlik numarası ve E-devlet şifresini yazarak siteye giriş yapar.
 • Daha sonra ekranda açılan sayfa üzerinden SSK rapor parası sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

E-Devlet Sitesine Giriş İçin E-devlet Şifresi Alınması

E-devlet kapısına giriş yapılması için e-devlet şifresi gereklidir. E-Devlet şifresi alınmasında izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • E–devlet şifresi almak isteyen kişi, herhangi bir PTT şubesine nüfus cüzdanı le birlikte müracaat etmelidir.
 • Daha sonra PTT görevlisi müracaatta bulunan kişinin cep telefonuna SMS yollar ve telefon numarasının doğruluğunu kontrol eder.
 • En son aşamada 2 TL ücret ödenerek e-devlet şifresi alınır. E-devlet şifresi kullanıcıya kapalı zarfta verilir. Güvenlik açısından 3. kişilerle kesinlikle paylaşılmamalıdır.

SSK Rapor Parası Bildirimi ve SSK Rapor Parası Sorgulama Süreci

SSK Rapor parasının bildirilmesi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Doktor tarafından rapor verilen (istirahat verilen) çalışan, rapor belgesini işverene teslim ettikten sonra, istirahat için evine gidebilir.
 • İşveren rapor belgesini aldıktan sonraki 5 günlük süre zarfında, bilgileri e-rapor sistemine işlemelidir. Bu bilgilendirme 5 gün içinde yapılmadığı takdirde, işverene cezai yaptırım uygulanır.
 • E-Rapor sistemine girilen raporun yasal prosedüre uygun olup olmadığı, SGK tarafından incelenir.
 • Daha sonra rapor parası çalışanın kişisel banka hesabına yatırılır. İlgili personelin bir banka hesabı yok ise, rapor parası SGK tarafından çalışanın adına PTT’ye yatırılır.
 • Paranın hesaba ya da PTT’ye yatırılmasından sonra konu ile ilgili bilgilendirme mesajı çalışanın cep telefonuna gelir.
 • Kısa mesaj geldikten sonra, çalışan parasını çekmeye hak kazanır. Daha önce belirtildiği gibi en geç 2 ay içinde bu paranın çekilmesi gereklidir.

SSK Rapor parası sorgulama ve rapor parası çekilmesi için takip edilmesi gereken yasal prosedürler bunlardır.

Yorumlar (0)