Stratejist Cüneyt Paksoy Açıkladı: Trump Sonrası Biden Döneminde Altın, Gümüş Fiyatları ve Dolar Kuru Ne Olacak, Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Başarılı analizleri ile öne çıkan stratejist Cüneyt Paksoy Amerika'da yaşanan son olayları, ABD kongre binası baskını ve Trump sonrası Biden dönemini değerlendirdi. Yaşanan gelişmeler Türkiyeyi nasıl etkileyecek, dolar kuru yükselecek mi, altın fiyatları ne olur, gümüş yükselecek mi, yatırımcılar ne yapmalı, elinde altını olanlar dikkat, doları olanlar bozdurmalı mı, bu seviyeden altın ve dolar alınır mı?

Stratejist Cüneyt Paksoy Açıkladı: Trump Sonrası Biden Döneminde Altın, Gümüş Fiyatları ve Dolar Kuru Ne Olacak, Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

Amerika'da yaşanan olaylar tüm dünyada büyük yankı uyandırırken ABD Başkanı Trump için azil sürecinin başlatılacağı ididası da gündeme bomba gibi düştü. Konu hakkında You Tube üzerinden Melis Baştuğ'a önemli açıklamalarda bulunan stratejist Cüneyt Paksoy dolar kuru, altın fiyatları ve gümüş fiyatı hakkındaki öngörülerini paylaştı. 

AMERİKA'DA BİDEN RESMEN BAŞKAN OLDU! SÜREÇ PİYASALARI NASIL ETKİLEYECEK?

Amerika'da Joe Biden'in başkanlık sürecini değerlendiren Stratejist Cüneyt Paksoy "Amerika gibi bir ülkede böyle olayların yaşanması 2021 yılına da hızlı bir giriş yapılmasına neden oldu. Bundan sonraki süreçte Amerika'nın farklı eyaletlerinde olay başka yönlere evrilmediği takdirde bu görüntüler sadece tarihe geçen olumsuz hatıralar olarak kaydedilecek. 

Önemli olan piyasaların bu olayları nasıl karşıladığı. Piyasalar haber akışlarına, yaşanan olaylara fiyatlamalar ile tepki verir. Piyasa fiyatı olumlu mu karşılıyor, pozitif mi negatif mi fiyatlıyor? İlk refleks fiyatlamalar sonrasında da seyir izlenebiliyor. Piyasada Amerika uzun bir süre tek güç olarak herkesin üstünde yer aldı. 

Askeri, siyasal ve ekonomik güç olarak tek güç olarak öne çıktı. Artık gümbür gümbür gelen bir Çin var. Önümüzdeki süreçte Amerika'yı geride bırakabilecek bir Çin var. Dünyanın rezerv parası ABD doları. Dünyada yüzde 60 oranında kullanılan, dolaşan para dolar. Artı bütün ülkelerde önemli emtialar fiyatlamasında dolar kullanılıyor. Tamam buna karşı yuan ile avro ile yapalım önerileri var. Yuan rezerv para olmayı şu anda değil ileride olmayı düşünüyor. Doların bu kadar büyük bir rezerv para durumunda iken sert olarak aşağıya düşmesi tüm dünya için kaos olması anlamına gelir. 

DOLARIN HIZLA DÜŞMESİ DÜNYADA KAOS OLUŞTURUR, KARA DELİK OLUŞTURUR! 

Dünya doların rezerv para gücünü değiştirmeden kurun sert düşmesine izin veremez. Çünkü bu büyük bir kaos oluşturur ve çok geniş bir kara delik oluşturur. Onun için ben bunun kolay olmadığını düşünmekle beraber kaçınılmaz bir son olduğunu da görüyorum. Amerika bir şekilde ya dünyanın diğer ülkeleri ile uzlaşacak ya da dışarıdan gelen baskı ile ABD arasındaki sıkıntılar daha da artacak. 

DOLAR ENDEKSİ İSTENEN BÖLGEDE! ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURU NE OLUR, DÜŞÜŞ SÜRECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Dolar'da şu anda endeks istenen bölgede yer alıyor. Şu anda Citi Group, HSBC gibi pek çok uluslararası bankalarda TL için alım tavsiyesi verdi.  Biden sonrası ABD-Türkiye gelişmelerine odaklanacağız. Dolar Türk Lirası için 200 günlük ortalama kırıldı. 7.30 liranın altında kalabilirsek 7.20 ilk hedef.

Gram altında 450 liranın altına geldikçe alım için oldukça uygun koşullar oluşuyor. Ancak 2020'de gördük altın kadar artık yatırım portföyünde gümüşe de yer açmamız gerekiyor" diyerek son durumu değerlendirdi. 

NOT: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Söz konusu bilgiler Cüneyt Paksoy tarafından yapılan değerlendirmeler olup Emlak365.com olarak haberleştirilmiş olup herhangi bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)